Cu vaporasul prin Delta (31mai-6 iunie)

Romane sau scurte mesaje despre turele noastre

Cu vaporasul prin Delta (31mai-6 iunie)

Postde catre Diana pe Vin Iun 13, 2008 11:14 am

Si au fost :
- prima zi a gratioaselor egrete - de la Tulcea, canal Mila 36, canal Sireasa, canal Sontea, plimbare cu barca pe centura lacului Fortuna.
Imagine - Imagine- Imagine
- a doua zi a pelicanilor infratiti cu cormoranii, surprinsi in plin la bataia pestelui - canal Olguta, Mila 23, canal Eracle, Lopatna, Dunarea veche, lac Martita, lac Trei iezare, lac Bogdabroste, innoptat pe canal Madgearu. Seara o fotogenica furtuna de vara.
Imagine -Imagine - Imagine
- a treia zi a minunatelor orhidee din padurea Letea ("Letea" este numele cadanei preferate, pe vreamea cind turcii erau stapanii zonei) - canal Madgearu, cu tractorul spre satul Letea si in rezervatia padurilor Letea. La intoarcere, mic ocol pentru o baie la Lacul Sarat, vizitat biserica din Letea si intoarcere pe canal Madgearu
Imagine - Imagine - Imagine
- a patra zi a lopatarilor si piciorongilor de pe canalul Caraorman - Sulina, golf Musura, canal Caraorman, innoptat la Caraorman
- a cincea zi stejarilor seculari din padurea Caraorman - padurea Caraorman cu tractorul, lac Puiu, canal Erenciuc, lac Erenciuc, intors inapoi pe canal Caraorman, innoptat linga canal Vatafu
- a sasea zi a nuferilor galbeni si albi si a crinilor de balta de pe canal Vatafu - plimbare cu barca pe canal Vatafu, canal Caraorman, canal Litcov, canal Perivolovca, canal Isac3, innoptat foisor Isacov
- a saptea zi a pelicanilor in zbor de pe lacurile Isac si Uzlina - plimbare cu barca pe lacurile Isac si lac Uzlina ; canal Perivolovca, bratul Sf Gheorghe, Dunavat, innoptat linga pensiunea Tamarin; plimare cu barca pe canal Uzlina, lac Uzlina.
Si toate datorita bunei organizari a excursiei de catre Stela Preda si a generozitatii domnului Florin, patronul vaporasului Phoenix (http://www.delta-dunarii.ro) si a capitanului nostru nea Radu.
Stolul vesel de chirighite, condus de Stela : d-na Vali, Marina, Doina, Dana, Anca, Ruxi, Simona, Rodica, Livia, Viorica
http://www.ddbra.ro/prezentare-generala.php
Diana

Posturi: 415
Autentificat: Vin Feb 29, 2008 11:10 am

Re: Cu vaporasul prin Delta (31mai-6 iunie)

Postde catre angela pe Vin Iun 13, 2008 11:21 am

O excursie (vacanta) pentru care chiar si cei mai convinsi muntomani va invidiaza desigur! Poate se va mai repeta si alta data.
Foarte frumos, dar ma repet, thanks for sharing! Bravo organizatorilor si participantelor!
angela

Posturi: 652
Autentificat: Joi Mar 06, 2008 12:29 pm

Postde catre Diana pe Vin Iul 04, 2008 9:48 am

De ce ramane Delta Dunarii un proiect turistic ratat
Zeci de milioane de euro care ar fi trebuit cheltuite pentru amenajarea porturilor si a plajelor, blocate de studii inutile ..
un articol publicat in Romania Libera http://www.romanialibera.ro/a128783/de-ce-ramane-delta-dunarii-un-proiect-turistic-ratat.html
Diana

Posturi: 415
Autentificat: Vin Feb 29, 2008 11:10 am

Postde catre iftodegeta pe Vin Iul 04, 2008 3:43 pm

minunate locuri redate excelent de pozele tale, felicitari , observ ca expeditia a fost bine organizatea si ca echipa a fost mare.

nu am fost in delta si dupa aceste imagini imi doresc mult sa merg, poate la anul cei care au fost vor organiza ceva si pentru noi.
nu am deschis de mult forumul si observ ca lumea de la club se misca, ca se fac exursii reusite .
iftodegeta

Posturi: 20
Autentificat: Mar Mar 04, 2008 1:13 pm

Inapoi la Jurnale ture