Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina... 18-23 aprilie 2017

acum 2 ani 4 luni - acum 2 ani 2 luni #2860 de angela
Aprilie e tare capricios anul acesta. Ne-a dus multa zapada, dintr-o data, imediat dupa Pasti, cu necazuri aferente.Si temperaturi scazute si probleme nu numai pe munte.
Simbata a fost o vreme extraordinar de frumoasa si cu mult soare, dar riscul de avalansa era maxim, si zapada era incepind de la Cimpina spre N.

Lume nu a fost prea multa pe 3001, a mai fost un grup maricel pe 3003.
Recolta deocamdata este limitata- am facut o excursie cu gind de explorare, zadarnicit de conditiile din teren, de la Posada spre Florei, cu Mihaela R si Mihaela D - aveti aici 2 serii de poze:
de la Mihaela D: goo.gl/photos/rebhprkNkWahDJLA6
si de la mine: goo.gl/photos/37Nd7JLzide9EU5o7

Mai stim de o excursie Busteni- La Cleste- Steaua-Predeal (pe sosea), in care au mers Rodica si Artemiza, grupul de pe 3003 au mers pe Plesuva si valea Belia.
Iata si albumul de la Artemiza:
goo.gl/photos/b186113AcTrPCPYP6

Vali ne-a trimis un album dintr-o excursie in platou, la Sinaia: goo.gl/photos/Nd8RYCA4sGT5tJp18

Un grup mare, in organizarea Ucai, au fost intr-un tur cultural si la Simfonia lalelelor si Muzeul Golesti - dupa cum aflam de la Geta I:
goo.gl/photos/uPnq8WvLEaVuG24C6

Iura, in echipa cu Horia si Gina au fost intr-o tura de bicicleta, la rapita si :
duminica dupa amiaza pana la Caldarusani cu o oprire la conacul domnitorului Alexandru Ghica din Caciulati. Ploaia ne-a tinut in suspans de la Moara Vlasiei insa a venit doar pe final si fara sa creeze probleme, insa a „creat” pozele.
goo.gl/photos/166Ba16Q1xbWNLfN8

Abia a sosit raportul de la Emil:
Traseul turei a fost pe ruta: Halta Sinaia Sud-Piciorul Gagului-Culmea Gagu Mare-Muntele Gagu Mic-Stana din Gagut-Varful Mierlei (1660 m)-Piscul Cainelui-Culmea Cainelui-Piciorul Cainelui-Sinaia

Pozele, plus cateva comentarii se gasesc in GooglePhoto: goo.gl/photos/pfSB2Ytj39EjvjgL9

Filmuletele se pot vedea, accesand link-urile de mai jos:

Gagu Mare:

www.youtube.com/watch?v=WokCQn5xDZs

www.youtube.com/watch?v=s_Wo_CyZBSQ

www.youtube.com/watch?v=IeW4ghj0B_U

Gagu Mic:

www.youtube.com/watch?v=l07Y4Uci-Og

Culmea Cainelui (vant foarte puternic):
www.youtube.com/watch?v=TY49z9YOdbs

Iata si raportul Mirelei:
Doua zile de iarna, primavara.
Sambata, soare, zapada,
Comarnic-Plesuva-Valea Belia-Comarnic, 20,4 km.
goo.gl/photos/7oYGDNE7ELYiSNu37
Duminica, mai innorat, zapada, ninsoare, Predeal-Polistoaca-Limbaselu Mic-Pastravarie-Valea Azugii-Azuga.
goo.gl/photos/Ht57Pf5EDhFESNtx6

Si, raportul de la Doina:
s-a vrut Gurguiatul si a iesit altceva - am plecat cu 3003 de aceea am luat un taxi pana sub Plesuva, ca este asfalt - vf. Plesuva 1255 m si din drumul de Gurguiatul din cauza zapezii am facut stanga pe Valea Beliei si am ajuns iar sub Plesuva si pe scurtatura in Comarnic. Vreme bună cu soare după o săptămână de ninsoare şi vreme rea.

goo.gl/photos/vzL2qiahrKmzp2m2A

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria