Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina (mai scurta, fara 1mai) 2- 7 mai 2017

acum 2 ani 3 luni - acum 2 ani 2 luni #2868 de angela
Un nou raport saptaminal incepe de astazi si, cum v-ati obisnuit deja, se va complete daca mai sosesc si alte noutati.

Joi deja, avem excursionisti gata sa profite de vremea buna. Si raporteaza:
Ion H: Frunzanesti-Pitigaia-Lac Tataru-Plataresti
goo.gl/photos/eny2xJJTTxR1cnUbA

Geta (aceeasi excursie):
prin campuri de rapita in zona Pitigaia spre lacul Tataru.
goo.gl/photos/ xsSq3pUXdjQ7mqs76

Mihaela I a fost in Piatra Craiului Prapastiile Zarnestilor Satul Pestera. Joi 4 mai 2017
goo.gl/photos/KjZ429z1doiVV8a99

La sfirsit de saptamina, recolta este si mai bogata:

Incepem cu excursia de comemorare (a zilei de nastere) - pentru tanti Virginica:
de la Emil:
Azi ne-am adunat 21 de drumeti, sa sarbatorim ziua lui Tanti Virginica, sa ne aducem aminte de ea si de momentele frumoase petrecute impreuna pe munte. Vremea a tinut cu noi, asa ca am mers in poienita din muntii Baiului, unde am petrecut, ne-am simtit bine, asa cum ii placea lui Tanti Virginica, de ziua ei. Apoi am mers inspre Razoare si am coborat in Valea Larga pe Fruntea lui Vasai. Au fost momente frumoase si sunt sigur ca Tanti Virginica, din inaltul cerului, s-a bucurat impreuna cu noi.
Traseul a fost pe ruta:
Posada-Bazinul lui Marta Bibescu-Poiana lui Tanti Virginica-La Uluce-Fruntea lui Vasai-Valea Larga.

Pozele, plus cateva comentarii se gasesc in GooglePhoto: goo.gl/photos/Jr8oebWU55CVqDrK9

Filmuletele se pot vedea, accesand link-urile de mai jos:

Omagiu pentru Tanti Virginica: www.youtube.com/watch?v=9C3l3KlPJzo

Elena recita o poezie in amintirea lui Tanti Virginica: www.youtube.com/watch?v=9ihMQwYQwCw

Fabula: www.youtube.com/watch?v=xIyiMCWHH6U

Si Geta a participat la aceast tura:
goo.gl/photos/39YyoE7BCEqPeidR7

Marian Cupliu: imagini din tura de sambata, 06.05.2017 facuta de 6 persoane (Andreea Mazere, Ioana Marica, Andrei Dumitrescu, Gariela Petre, Marin Curculescu si Marian Cupliu). Ploaia a venit cand eram deja pe platou, mai intai calda-de vara si apoi s-a intetit in apropiere de Sinaia. Dupa masa de la popota a iesit din nou soarele.Valea Babei
goo.gl/photos/sgDiejRwWkP6G3hM9

Inca un album vine de la Gabi P:
goo.gl/photos/HoE61UdsUXi9kApy7

Mai avem inca un raport interesant, de la Valentin:
trimit cu drag pozele din tura noastra

goo.gl/photos/5KgJtGHnCmb1F4UE6

Busteni - Munticel(TR) - Refugiul Costilei(LG) - Traversare pe la cruce in Valea Galbinele - Hornul Coamei (cand am intrat pe Horn a dat o grindina sanatoasa, s-a lasat o ceata densa si am fost nevoiti sa ne intoarcem) si retur pe Galbinele. O zi insorita pana la amiaza dupa care ceata si grindina ne-au stricat planurile. Cu toate astea cand am ajuns inapoi la Refugiu s-a inseninat. A meritat sa facem o plimbare pe Galbinele (Traseul initial stabilit era cu urcare pe HC si traversare pe BMC in Scorus si intoarcerea in Galbinele prin Strunga de langa Hotel.

“Voineasa”, de fapt Valea Macesului:
Un grup “foarte mare” am petrecut 3 zile FOARTE ploioase in zona muntilor Latoritei/Capatinii, in organizarea Inei si cu suportul logistic important al lui Radu A. In functie de ora de sisire/plecare, au fost participant la 1-2-3 excursii. De data aceasta ii voi lasa pe participant sa isi povesteasca singuri impresiile.
Piatra Tarnovului:
Bogdan: goo.gl/photos/aarkKvg5LVBkJdzo6

Svetlana: Creasta Tirnovului - pina la marea Hoinareala
goo.gl/photos/EduFgZYWWP6nZR426

Diana ne-a trimis urmatorul album:
www.flickr.com/photo...s/72157681681654250/

Radu A (toate excursiile):
kermit.go.ro/capatanii-latoritei2017.tar
kermit.go.ro/radu/ca...oritei2017/index.htm

si excursiile mele (3 bucati): Incursiune strategica, Gropita-stinele de sub Tirnovul Mic/Piatra Tirnovului, Vidruta-Fratosteanu
goo.gl/photos/T8D5mao21tKMoFTu6

A sosit si raportul de la Mirela:
Vreme buna in ambele zile.
Sambata am comemorat pe d-na Virginica, de ziua dansei.

Posada-Poiana cu izvorul d-nei Virginica-Izvorul de sub Razoare-Stana de pe Piciorul lui Vasii-Valea lui Bogdan-Valea Larga,17 km, 6.05.2017.
goo.gl/photos/pugHX2n4j2d13TGw5
Duminica, Breaza Nord-Podul Lung-Boncu-Vf. Frumos(1047 m)-Lacul Paltinu-Culmea Seciuri-Poiana-Comarnic, 24,8 km.
goo.gl/photos/SacKNnWM2R14X4sd9

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 2 ani 3 luni #2877 de hoinar
Pe piciorul Tufa prin pădurea plină de brebenei şi de mistreţi (cei din urmă nu s-au lăsat fotografiaţi), pe la limita pădurii spre valea Rea întâlnind în trecere câteva narcise timpurii şi alte semne colorate de primăvară, în sus spre Baiul Mare împodobit încă de un covor de brânduşe, siesta de prânz sub un cer decorat cu nori jucăuşi şi-napoi spre valea Rea prin pădurea verde crud de pe Drăganu, răcoriţi de câteva picături de ploaie pe drumul forestier, pe scurt o zi liniştită dar reuşită B)

plus.google.com/1131...23/posts/NUyUmZa6yEL

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria