Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

Saptamina 15-21 mai 2017

acum 2 ani 3 luni - acum 2 ani 2 luni #2902 de angela
Aceasta saptamina este traditional "de narcise"... asa ca sa nu va mirati daca multi au ales acest tip de excursie botanica, in ciuda vremii care promitea sa fie ca de obicei, instabila. :0

Sa incep cu sfirsitul de data aceasta, pun contributiile pe model LIFO (ma scuzati pentru exprimarea de jargon "calculatoristic", cine nu stie, sa intrebe un prieten, nu ca ar fi vreun mare secret, ca doar am explicat anterior), dar asa am o dimineata "inspirata" azi, daca tot am intirziat cu Cronica asta.

START!
Mirela:
Sambata, ceata, ploaie, dar nu tot timpul, Sinaia-Plaiul Tufa-Stana Mare-Cumpatul(1651 m)-1815 m-Saua Baiului-Saua Baiutului-Zamora-Poiana Tapului.
goo.gl/photos/UpVR8bJU5NrQwXcB8

Duminica, vreme insorita, Predeal-Fitifoi (1292 m)-Cabana Steaua (Forban)-La Cleste(1461 m)-Conducta-Gura Diham-Busteni.
goo.gl/photos/iExFSVfkEWbQoKZUA

Artemiza:
In aceasta sambata 20-05-2017 cu trenul 3001 toata lumea la narcise, fie pe Tufa fi pe Valea Rea. Un grup de sapte persoane, am ales din Sinaia un drum forestier printre pietrele paraului Valea Rea . Din gara Sinaia ( 798 m alt.) am urcat pana aproape de 1400 m alt. unde am ajuns la poalele unui munte inierbat si presarat cu narcise albe , stanjenei de munte, gentiane , caldaruse si multe alte flori. Am urcat imediat abruptul din stanga bucurandu-ne de parfumul acestora . Este adevarat ca ne-a prins si ploaia dar a meritat totul ,am coborat pe Piciorul Stanei din Mijloc in Poiana Tapului ( 860 m alt. )Va invit sa vizualizati si albumul meu:
Drumetie la narcise din Sinaia- 20-05-2017
goo.gl/photos/Sb3nFVaMXofks7TV7

Doina:
goo.gl/photos/dsjGAQMdcJ63wb4G8

Mihaela D:
goo.gl/photos/be53f961xtpYq9NE8

Geta:
Duminica 21.05.2017 raspundem prezent la invitatia lui Mihai Drumea de a merge intr-o drumetie inedita : Din Nistoresti , Sotriile, Vistieru, Sesuri prin sate si poteci stiute de Mihai pana la barajul Paltinul.
goo.gl/photos/zMQ4j774hKTViZ5m9

Marian Cupliu:
Imagini din tura de sambata 20 mai pe traseul
Gura Diham - Poiana Izvoarelor - Valcelul Portitelor (din Valea Bucsoiu) - Creasta Balaurului - Valea Morarului se pot gasi aici,
goo.gl/photos/YjN5QWq5piDQFA416 .
Avand in vedere media prognozei meteo de pe mai multe site-uri (ploaie in jurul orei 14), plecarea in traseu s-a facut dimineata la ora 05:30 din Busteni (cazare in Busteni la dl. Marian Curculescu in calitate de organizator, pentru care îi mulțumim si pe aceasta cale).
Valcelul Portitelor este scurt, are panta mare, a fost acoperit cu zapada buna pe toata lungimea, saritorile le-am gasit mici (cca. 1-1,5 m.).
In Creasta Balaurului am intrat in ceata/ nori. In coborare, am ajuns sub plafonul de nori si a crescut vizibilitatea. La Timbal a inceput grindina si apoi ploaia care nu s-a mai oprit pana ne-am urcat in tren.
Participanti, 10 persoane: Ioana Marica, Andreea Mazere, Gabriela Petre, Rodica si Laurentiu Gondiu, Andrei Vouciuc, Andrei Dumitrescu, Alexandru Saponariu, Marian Curculescu si Marian Cupliu.

si albumul de la Gabriela P:
goo.gl/photos/braHuRKfa3YjDjcV9

Radu A:
Eu si inca cativa cu care ne-am nimerit la trenul de 7:40 din Basarab am urcat prin padure
pe piciorul Cainelui.
Stiu din grup doar 2 persoane: Anca si Adrian (arbitru de tenis).

Am urcat pana in prima poiana cu panorama frumoasa caci dupa aceea a inceput sa ploua cu galeata. Iaca si cateva poze:
kermit.go.ro/picior-caine-mai17.tar
kermit.go.ro/radu/pi...aine-mai17/index.htm

Vali a fost duminica pe Valea Costilei, Briul mare al Costilei, Valea Alba:
goo.gl/photos/yX5gZHh4pVf4YoZw6

Excursii in natura, dar fara munti:

Svetlana a fost cu Promenade Ilfovene:
Promenada ilfoveana organizata de Thibault, cu smircuri, caprioare salbatice si domestice, fluturi. Scuzați pozele puse anapoda dar in urma ultimelor excursii aparatul meu a luat-o razna.

goo.gl/photos/FtCLkAiALMswPBqLA

si eu am fost 2 zile cu bicicleta, pe motiv de genunchi, desi ideea mea era sa merg la bujori, pina la urma nu am ajuns, ca nu am reusit sa ma organizez cu alti doritori :)
simbata pe lacul Mihailesti-Buda, drum de coronament pina spre Teghes
goo.gl/photos/XTrpR7VkbdqM2AQp7

duminica directia Comana... daca nu v-ati saturat inca de balti si ici-colo cite un iris galben
goo.gl/photos/d2MsQ8ZBaNehERT58

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria