Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 22-28mai 2017

acum 2 ani 2 luni - acum 2 ani 2 luni #2912 de angela
Iata ca a mai trecut o saptamina de vreme aiurita cu weekend semiploios. Primavara asta se cam joaca cu nervii nostri, dar nici noi nu ne lasam :)
Ceva de raportat tot gasim, mai ales ca am zis "semi", deci... nu a fost chiar 100% cu ploi. Chiar si "simbatistii" se pare ca au avut citeva ore bune, chiar daca dimineata a fost mai putin prietenoasa. (din auzite, ca de vazut... eu n-am vazut).
Asteptam sa aflam cum a fost si actiunea cu marcajele la Dimbovicioara, unde am avut si noi reprezentanti- dar sa raporteze ei, nu sa ii "spionam" noi via facebook, ca ma vazut deja citeva poze pe acolo, postate de cei de la salvamont (parca).
De duminica avem citeva rapoarte deja.
Iata, Mihaela D a fost reporterul cel mai harnic din tura preanuntata/organizata de Misu Drumea, pe Lamba in Postavaru.
o plimbare placuta pe o zi insorita, fara ploaie .
Halta Timisul de Jos-Lamba Mare-Pietrele lui Solomon-Brasov
goo.gl/photos/KuiCUXyPZZRZ2qgo7

Si Doina:
Aceasta era una din excursiile clasice anuale (in jurul datei de 8 martie) pe care Vasile ne conducea cu multa placere, dedicand portiuni de drum doamnelor si domnilor. Vremea a tinut cu noi si a iesit o excursie pe care o dedic amintirii lui Vasile C.

goo.gl/photos/Be9jF3WTpDDjKZtk9

Tot din aceasta tura, vine un raport de la Svetlana:
goo.gl/photos/krgnsM5fXCCcYjQT9

si inca un unul de la Geta:
A doua excursie anuntata si organizata de colegul nostru Mihai Drumea . O vreme de nota 10 , 16 participanti , traseu usor , relaxant . Am coborat de personalul 3001 la Timisul de Jos , de aici pe marcaj cruce albastra pe Valea Lamba Mare , urcus mai accentat pana in Culmea Crucurului la 1435 m si in continuare pe banda galbena Poiana Drester pana la Pietrele lui Solomon -Brasov .
goo.gl/photos/DyivgtmjQCyNaoA56

Mirela ne raporteaza de la narcisele din Clabucetul Azugii: Azuga-Piciorul de la Pastravarie-Clabucetul Azugii (1585 m)-Susai-Predeal,22,9 km,28.05.2017
goo.gl/photos/kfawmLwvWYMBdcqZ8

Doar in grup mic, cu Andreea, Geo si Radu, noi am fost pe valea Rea la narcise, cu coborire prin Tufa:
goo.gl/photos/GvbFtcSV3Me7WwTh7

Si, ne bucuram sa il revedem pe Nelu P din nou pe traseele lui favorite: Sinaia_Cota 1400_Drumul de vara_Platoul Bucegilor_Piciorul Pietrei Arse_Poiana Tapului:
goo.gl/photos/5XDkopei6wz3q22q9

De la Gabriela, avem un raport de Valea Bucsoiului:
Duminica trecută am urcat pe munte pe următorul traseu: Gura Diham - Poiana Izvoarelor - Valea Bucșoiului - Valea Morarului - Cantonul Colții Morarului - Gura Diham Grupul nostru a fost destul de numeros, alcătuit din 11 persoane. Dar nu am fost singurii care am ales această vale, un grup la fel de numeros ne-a urmat. Cerul a fost acoperit de nori până spre prânz, după aceea am avut parte de soare și vreme bună.
goo.gl/photos/P3znTC1fvhFirVgs8

si varianta lui Vali M:
Gura Diham - Valea Bucsoiului - Valea Morarului - Canton Vanatori - Gura Diham - Busteni - 28.05.2017. O tura care a unit cativa membrii din CAR(Clubul Alpin Roman) si Clubul Alpin Floarea de Colt si nu numai.

Un grup din Club a participat la sfirsitul saptaminii la o actiune de "remarcare" la Dimbovicioara.
Despre prima zi, de munca, a povestit Vali G:
goo.gl/photos/EtEZhCZKWLiXXtpw6
iar a doua, a fost de voie (tot Vali G):
Ziua a doua a fost la alegerea noastra si Diana ne-a condus pe dealurile ce ascund/imbraca Pestera DAMBOVICIOAREI
goo.gl/photos/zYjByGPjg9RCWSpp6

Iata si versiunea Dianei:
www.flickr.com/photo...ms/72157684845079875

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 2 ani 2 luni #2913 de hoinar
Hoinăreală de primăvară prin Bucegi duminică, şansele de vreme bună fiind mai mari, în patru oameni: Mihai, Cristi, Moniq, Marius. Cer bine acoperit cât am urcat pe valea Jepilor (poteca tot mai degradată, nu-i de mirare că se întâmplă accidente, unul fatal chiar în ziua precedentă), ceva soare în scurta pauză la cabana Caraiman, soare cu nori pe platoul Bucegilor până dincolo de releul de la Coştila, vânt şi frig la intrarea în valea Căldărilor, din nou soare şi nori la coborâre către valea Cerbului, poiana Coştilei, Munticelu, înapoi în Buşteni.
plus.google.com/1131...23/posts/aybQvbb5Zq7

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria