Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 31 iulie-6 august 2017

acum 2 ani 2 săptămâni - acum 2 ani 1 săptămână #2977 de angela
Luna august a venit cu arsita, ca niciodata, chiar si la munte. ce putem face cu ea?
sa vedem...
incep si eu cu mine, mot, in frunte- pe 1 august am plecat in muntii Fagaras, cu un coleg, mare amator al crestei, de o viata.
A fost cald, aglomerat, multi ucrainieni (ar fi noutatea verii, pentru mine) si alte natii (englezoaice mai ales, posibil soldati americani). Sintem tot minoritari in Fagaras? nu stiu, a fost multa lume, multi turisti cu rucsaci usori, la "alergat", dar si destui care parcurgeau bucati din creasta, substantiale, cu casa in spate. Ne-am intilnit si cu presedintele Iohannis, in portiunea Fundul Caprei- Fereastra Zmeilor- La 3 pasi de Moarte.
Am parcurs in ritm relativ lent, fara stres, dar suferind de sete, desi caram apa multa dupa noi, portiunea de la Bilea la Moldoveanu dus-intors, cu 2 nopti campare la lacul Capra si la Iezerul Podul Giurgiului. Nu au lipsit nici intilniri cu cunoscuti, vineri ne-am intilnit pe sub Arpasel, cu Emil si grupul maricel al prietenilor lui. Simbata, in ziua intoarcerii acasa, am fost in inspectie "vinatoreasca", desigur.
goo.gl/photos/pRkLWxUjUAf5GMwg9
Monumentul alpinistilor este in stare buna- am documentat cu poze, la cererea Rodicai Radulescu. Cineva a pus si o luminare acolo.
(cam multe poze cu coechipierul, dar era vedeta, de vreme ce s-a pozat si cu presedintele - eu nu eram de fata, pe mine echipa m-a ajuns dupa urcarea "noroioasa", si doar ne-am salutat, i-am lasat sa treaca ca erau cu rucsaci mici, si i-am ajuns din urma la Portita Arpasului/Fereastra Zmeilor, unde am facut si eu pauza de regrupare.)

Daca tot sint aici, adaug si excursia de duminica, de "revenire" si fuga de canicula de acasa - aglomerat pe tren, cald si foarte cald, soare ucigator, CFR isi bate joc in continuare de noi, cu 3 vagoane pe R3001, 2 vagoane pe R3010... nu zic cit de pline erau! Claie peste gramada, aerul conditionat abia facea fata.

Radu A a fost harnic cu raportul lui:
Eu am fost in Bucegi cu Vali Cozea. Am urcat/coborat pe Jepi. Iaca si cateva poze:
kermit.go.ro/radu/je...ari-mici17/index.htm
kermit.go.ro/jepi-mari-mici17.tar

Vali G a fost simbata pe Valea Tapului, Brina mare a Costilei, valea Priponului:
goo.gl/photos/yRGF599s7rKJQhAo8

Iura a organizat o excursie pe MTB in muntii Baiului:
Am urcat din Azuga cu telegondola iar de acolo am parcurs drumul de creasta, cu scurte pauze pentru a admira peisajul si cu un ocol pentru a urca pe Baiul Mare. Cele cateva urcari de pante s-au facut pe langa bicicleta. De la vf. Florei am colorat spre Secaria iar de la troita am luat-o pe drumul de pe culmea Batraioara, care coboara in final in valea Floreiului. Trenul de intoarcere l-am luat din Posada. Lungimea totala a traseului a fost de 33 km, din care portiunea pe creasta (intre statia superioara de telegondola si vf. Florei) a masurat 17 km. Conform aparatului de bord roata s-a invartit timp de 4 ore 59 min. Nu se putea o zi mai nimerita pentru acest traseu, desi in vale era cod portocaliu de canicula, in creasta a fost o temperatura rezonabila si o usoara adire de vânt. La pranz a venit si o ploaie scurta de vara dinspre valea Cainelui din care am incasat si noi cativa stropi.

De mentionat ca in Baiului se desfasoara o actiune de marcare, cu montare de stalpi pe creasta principala si pe principalele varfuri. Din loc in loc pe drum erau depozitate in saci nisip, ciment si stalpi pregatiti pentru montare.

Iata cateva poze:

goo.gl/photos/muzyKEwezeSYyCfT9

tot acolo a fost si Mihai R- iata ce ne-a trimis:
Azuga - Creasta Baiului (Baiul Mare) - Batraioara - Posada.
Am prins o zi foarte buna si cu un nor care ne-a racorit cu cativa stropi.
Am imparit in trei imaginile si cateva filmulete si de aceea am 3 linkuri:

goo.gl/photos/5jEoxnEzxvnrSbas8
goo.gl/photos/LdMvn1HvFqSbLRSF7
goo.gl/photos/McrnCNaN8Sa4GfyQ7

Raportul Mihaelei D a sosit si el rapid:
Cu Mihaela si Cornel pe o zi torida, pe Platoul Bucegilor.
05.08.2018-Sinaia-Vulparie-Piciorul Pietrei Arse-Casa Naturalistilor-Jepii Mari(Schiel)-Busteni
goo.gl/photos/dnMpbrk3Nqdgdt518

Mirela a fost ca de obicei foate activa- a sosit si raportul ei:
Timisul de Sus-Valea Calului-Valea cu Noroi-Cheile Rasnovului-Dealul cu Mesteacan-Poiana Secuilor-Cotul Donului-Predeal,23 km,5.08.2017
goo.gl/photos/yETmPsRSSrtbvw5Z8

Sinaia-Poiana Stanii-Schitul Sf.Ana-Cota 1400-Sinaia,6.08.2017
goo.gl/photos/ssrmcraqDzEVC72V9

Geta a fost in aceeasi tura de duminica:
goo.gl/photos/Vh4YsrToLk4GxfVGA

Daca am inceput cu Fagaras, sa termin (deocamdata) tot cu Fagaras. Iata raportul lui Emil:

Ziua 1. 4 august: Balea Lac-Saua Capra-Lacul Capra-Fereastra Zmeilor-"La trei pasi de moarte"-Monumentul lui Nerlingher-Varful Mircii-Lacul Podul Giurgiului-Saua Podragului-Cabana Podragu: goo.gl/photos/peEoUVKqc3qGq9z18

Ziua 2, 5 august: Podragu-Saua Ucii Mari-Saua Ucisoara-Saua Orzanalei-Varful Vistea Mare (2527 m)-Varful Moldoveanu (2544 m): goo.gl/photos/J6XHmCQKkKpKY5X38

Ziua 3, 6 august:
Podragu (2136 m)-Curmatura dintre Lacuri (2270 m)-Caldarea Podragel-Strunga Podragelului (2135 m)-Caldarea Vartopului-Caldarusa Fruntii-Strunga Portita Fruntii-Caldarea Pietroasa-Fereastra Zmeilor (2175 m)-Caldarea Fundu Caprei-Cabana Capra (1520 m).: goo.gl/photos/u3rVv2w8wGSmdmAo6

Doina a fost intr-o excursie organizata de Sanda la Straja:
primele doua zile: goo.gl/photos/bxDamBF1sqbpsuGr7
ziua a treia: goo.gl/photos/LVCZLm7Lg4xx1FnGA

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 2 ani 1 săptămână #2980 de angela
Paul a reusit sa faca albumul din vacanta de grup in nordul tarii: Hasmas - Rodnei, de la sfirsitul lunii iulie:
goo.gl/photos/BoeQ4tG2Qzq4V3Hq7

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria