Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 16-22 octombrie 2017

acum 1 an 8 luni - acum 1 an 8 luni #3020 de angela
Inca o saptamina de toamna frumos colorata aduce raport dupa raport la cronica.

Sa incepem, deci, trecerea in revista a turelor colegilor si prietenilor nostri:
Astazi lista o deschide Vali G cu un... Vilcel Cuminte:
Evităm zăpada de pe văi ! Ne propunem să urcăm Vâlcelul Cuminte/Polițelor pentru că este pe fața sudică a Caraimanului. Urcăm pe Valea Jepilor până la intrarea în Brâul lui Răducu și facem dreapta spre vâlcelul însorit, dar cu multă ... zăpadă și goluri ascunse până in Brâul Portiței. Continuăm Vâlcelul Cuminte până în Brâna Caraimanului. Locuri, brâuri și brâne minunate pe care Mircea Ordean și Mugurel Ilie le cunosc foarte bine, îmi spune Marius, ca răspuns la multele mele întrebări. După Brâul Portiței, găsim pe vâlcelul înierbat, aproape acoperită de pământ și iarbă, placă aniversară a PCR. Coborâm agale pe Valea Jepilor, cu ochii la coloritul fantastic al pădurii.
photos.app.goo.gl/Qy8lovvLLSV5S6VY2

Urmeaza o tura ceva mai speciala, din Ciucas:
Bratocea- Vf Ciucas (3:15)-Mana Dracului (1h din Vf pe cruce rosie)-Poiana Dalghiu (2:35h de la Vf Ciucas in valea Dalghiu+ 10 min pe drum pana la cruce albastra) –Tesla (cruce albastra 2h)-Babarunca (1:10h).
Total aprox 9 ore fara pauze si balbaieli raportata de Anca S
photos.app.goo.gl/cVxm8RW5g0m6IHfJ2

si de Svetlana:
photos.app.goo.gl/wNgXN2kg1GYdlgFz1

Radu A ne 'povesteste' din Baiului: Piciorul Gagului
kermit.go.ro/gagu-zamora17.tar
kermit.go.ro/radu/gagu-zamora17/index.htm

si, tot din Baiului: Azuga, Sorica, Baiul Mare, coborare Cumpatu, Sinaia ne-a raportat Loredana:
photos.app.goo.gl/NzUPLg5MTekjS3MD3

Culori frumoase au fost si pe munte, si pe dealuri (eu le-am vazut la Paltinu si Secaria, intimplator, simbata, unde m-am intilnit si cu Anisoara, si duminica, un pic prin sudului Bucurestiului). O parte din colegii nostri au participat alaturi de Thibault (Promenade Ilfovene) la o plimbare pe Arges si imrejurimile satului Dumitrana (cum ar fi la mine in ograda... :)), din care ne impartaseste citeva fotografii Ion H: (eu am putut doar sa ii conduc pe primii 2km de sosea, ca am avut alte obligatii... care m-au dus mai spre seara la Comana, unde am petrecut putin timp pe balta/Delta Neajlovului). Iata raportul colegului nostru:
photos.app.goo.gl/Y6uuYinzKjn8fN8C3

si ceva de la mine:
photos.app.goo.gl/h9bbgM9MRJoSfunY2

Desigur, vine tare din urma(?) :) si neobosita Mirela, cu doua excursii:
Timisul de Sus-Cascada Tamina-Coada Pietrei Mari-Predeal,21.10.2017
photos.app.goo.gl/24bjF8zcO6Pt8YTI3

Posada-Piciorul Florei-Lancea-Comarnic,22.10.2017
photos.app.goo.gl/3fAEJePbwibDpHDf1

A sosit si raportul de la Mihaela D, care are de data aceasta 2 albume:
La catina si nuci, 21.10.2017 si Breaza - Sinoiu - Nistoresti, 22.10.2017
Simbata 21.10.2017 am fost cu 3001 la cumparat nuci dar cum la Virgil a intervenit o problema si nu a putut veni, atunci eu si Rodica am mai mers si duminica pe 22.10.2017, cu R3003, la catina cu Virgil, Mioara U. si Vali B. Anul asta paducelul si macesele sunt mai putine fata de anul trecut. Ne-am intors la 16:23 cu R3008 unde ne-am intilnit cu Cristi A., Vali C. si o fata . Fusesera la 2 zile catre Malaiesti, Hornul Mare (cu gheata spuneau ei), Omul, Saua Strunga.
photos.app.goo.gl/MarbMX85PaS7QYIk1

photos.app.goo.gl/rklzh7EtPA2HHxRj2

Geta are ceva inedit de data aceasta: organizatori Andrei Ionel Arhiva de Geografie , Radu Stavarus si Raluca -Lupta cu Amnezia si Acul Carpatin cu Gica si Ligia Sofronie .
La Focul lui Sumedru catun Tulei
photos.app.goo.gl/1SmqWJm54i79rRtq2

Tot acolo a fost si Doina:
Obiceiuri uitate, Focul lui Sumedru
Focul lui Sumedru (sau Focul de Sâmedru) este o sărbătoare precreştină, ceva mai veche de 2000 de ani, care se ţinea în preajma închiderii sezonului pastoral. Obiceiul se mai păstrează în sate din județele Argeș, Dâmbovița sau Vâlcea. In prima zi vizitam, dupa cazare, bisericile monument istoric din Poieniţa si biserica din Drăgăneşti apoi in sat Tulei lângă Râpa Stăvăroaiei la Focul lui Sumedru. A doua zi pe jos prin Tunelul Gibei, Viaductul Topolog, Tunelul (pe deasupra lui) Ploştina, m-rea Tutana. Vremea a tinut cu noi.
photos.app.goo.gl/zVI26B6sbxmYZ0Vm2

Si... ceva de la Mihai R:
O zi superba in ceea ce priveste vremea. Eu nu mai fusesem la Cascada Tamina si am ramas placut impresionat. Trecerea prin cascada nu este foarte lunga dar mi-a placut.
Timisu de Sus - Cascada Tamina - Stana de pe Pietricica - Predeal 21-10-2017
photos.app.goo.gl/RnoeM0noyuy61fZm2

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 1 an 8 luni #3022 de hoinar
În completarea celor spuse mai sus de Vali...

Culori de toamnă în Bucegi. Vâlcelul Poliţelor (D.Oprescu) sau Vâlcelul Înţepenit / Cuminte (după alţi autori) străbate faţa sudică a Caraimanului între Valea Jepilor (cruce albastră) şi Brâna Mare a Caraimanului (punct albastru), intersectând Brâna Portiţei în treimea sa inferioară. Deşi gradul de dificultate este redus (probabil 1B), vâlcelul trebuie parcurs cu atenţie, cu echipament de protecţie corespunzător, la fel ca orice traseu în zona de abrupt, mai ales când zăpada timpurie este prezentă în firul său, aşa cum s-a întâmplat acum, spre deosebire de anii trecuţi (vezi link-urile de mai jos) când în noiembrie era încă (mai) uscat.

plus.google.com/1131...23/posts/W8Ud5EEj339

Anii trecuţi în aceeaşi zonă frumoasă cu mici variaţii ici-colo, mai ales privind coborârea ;)

get.google.com/album...-rYcTHlYvMwIdtfTmmzj
get.google.com/album...PNMSkgTtPYqcbvE_4TOt
get.google.com/album...VIBeIX4QU9tEGT7tgoJw

acum 1 an 8 luni #3027 de Ilinca
Si cateva poze si de la mine din aceeasi excursie pe Valcelul Politelor:
photos.app.goo.gl/KiFeIDiJQcxzQho02

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria