Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 4-10 decembrie 2017

acum 1 an 7 luni - acum 1 an 7 luni #3048 de angela
A mai trecut o saptamina, asa ca iata-ma iar la sistematizat trimiterile E-postale foto.
Avem deja o ... Coama Lunga-Diham de la
Svetlana:
photos.app.goo.gl/lpNHyDXHOZOyYTTn1
si de la Mihaela D:
photos.app.goo.gl/0tVzktGc9BGDNNxv2
plus mic raport:
Simbata 09.12.2017 cu Svetlana, Rodica si Dan nu ne-am mai transferat din IR in R3001 caci avea intirziere (l-am depasit pe la Peris). IR de 7 dimineata a devenit foarte aglomerat de cind au studentii gratuitate si cu greu am gasit un loc liber. O zi placuta de iarna cu zapada si ceva soare. Cab. Diham primitoare ca de obicei desi era arhiplina de turisti.Eu cu Svetlana am coborit pe Conducta la Busteni si am luat particular la 4:41 iar Rodica cu Dan au coborit la Predeal prin Bradet.

Posada de la Silvia:
photos.app.goo.gl/keknOG47Eu8eKVDk2

Munticel- Diham de la Radu A:
kermit.go.ro/munticelv-diham17.tar
kermit.go.ro/radu/mu...lv-diham17/index.htm

Tot aici vine si completarea de la Artemiza:
photos.app.goo.gl/a0dcdNC2pb4cbaHp1
In trenul 3001, ne-am intalnit multi montaniarzi doritori de miscare , cunoscuti si chiar necunoscuti. Trenul a ramas in pana si la dus la Chitila dar si la intors la Campina . La intoarcere am avut noroc de trenul Inter Regio , care ne-a preluat si am ajuns mai devreme la Bucuresti. S-au facut grupuri si grupulete dupa dorinta si putinta. Noi am plecat la inceput un grup de 8 persoane , patru mai indrazneti : Mihai V, Horea, Mihaela P si Ioana au dorit sa ajunga la refugiul Costila1670 m alt. din valea Costilei, sub tancul Ascutit, iar altii mai prudenti ( adica putin cu tuse si probleme la masele) Artemiza, Radu , Silvia si Gabi C , am mers pe Plaiul Munticelul Vechi-Poiana Costilei( 1360 m alt. )Pichetul Rosu ( 1445 m alt)- cabana Diham ( 1320 m alt. ) cu un pranz cald la mama Oara si intoarcere Busteni.

Din excursia pe culmea Baiului - incepind de la Sorica spre Zamora, am primit reportajul foto de la Dumitra:
photos.app.goo.gl/A0MgvVILMuk6nytP2

si de la Loredana:
photos.app.goo.gl/7qgXMX3WK0vIRRnn1

A venit si raportul lui Mihai R:
Vant puternic pe creasta Baiului , pana pe la pranz (mai ales pe Cazacu). Pe Culmea Zamora s-a oprit brusc vantul si a iesit soarele (tocmai bine pentru poze :)).Mai jos am folosit si cateva scurtaturi pentru a mai scapa de monotonia drumului forestier. O tura frumoasa!
photos.app.goo.gl/ZFjHhTfGoGucGzC52

Mirela a fost duminica pe Fitifoiul ei favorit: Predeal-Cabana Poiana Secuilor-Cabana Trei Brazi-Fitifoiu(1292 m)-Predeal,10.12.2017
photos.app.goo.gl/RygMpjV58Xu0umH72

iar simbata:
photos.app.goo.gl/kjeublncYGXot7Ls2
Valea Larga-Valea lui Bogdan-Gagu Mare-,,Drumul Ascuns''-Razoare(1522 m)-Florei-Posada-Comarnic,9.12.2017

Sfirsitul meu de saptamina a fost la Busteni, unde am participat la Festivalul Alpin organizat de Clubul Alpin Roman- pentru cei interesati de impresiile mele, gasiti fotografii aici:
photos.app.goo.gl/KPLIMcFjRgSNV45D2

Am mai primit de la Mihaela D un album dintr-o plimbare nemontana, pe Arges, de joi:
photos.app.goo.gl/AzECA2If1j4ZT0p82

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 1 an 7 luni #3053 de hoinar
Încă o variantă foto a turei de mai sus din Baiului ;) Plimbare clasică de început de iarnă de la Azuga la Buşteni prin Sorica, Urechea, Dutca, (un mic ocol până pe) Cazacu, Zamora, o zi cu cer acoperit dar şi puţin soare după prânz, ceva zăpadă bine întărită şi vântul obişnuit din munţii Baiului :ohmy: cca 18.5 km.

plus.google.com/1131...23/posts/XqiqWbi9S1s

Track GPS online @ www.alltrails.com/ex...sorica-cazacu-zamora

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria