Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 11-17 decembrie 2017

acum 1 an 7 luni - acum 1 an 7 luni #3054 de angela
ne apropiem tot mai mult de sfirsitul acestui an si ziua scade in continuare, spre solstitiul de iarna. Ziua fie ea si gri, trebui sa fie valorizata asa cum se poate, iar daca vedem si soarele putin, ne bucuram.
Simbata s-a anuntat ceva vint, mai serios, dara fara precipitaii. Vint a fost, precipitatii mai modest.
Dintre destinatiile colegilor nostri, deja avem rapoarte din muntii Baiului si Piatra Mare.
In ordinea sosirii, deocamdata, va pot oferi deja:
Raportul lui Radu A:
Eu am fost in Piatra Mare si am urcat pe la 7 scari (dar pe ocolire canion) si am coborat pe Drumul Tiganiilor.
Iaca si cateva poze:
kermit.go.ro/7scari-drtigani.tar
kermit.go.ro/radu/7scari-drtigani/index.htm

De la Loredana au sosit poze din traseul Timisu de Sus, Horvatca, Piatra Mare, Tamina, Timisu de Sus:
photos.app.goo.gl/M7YLshXMOfomwIdA2

Alt reporter - Artemiza:
photos.app.goo.gl/gxtxqI7nC7VAW5Ao2
- excursie din care am vazut citeva foto si de la Mihai C pe facebook.

Despre Baiului, avem de la Iura:
Sedusi de o prognoza prea optimista am urcat in Baiului pe Piciorul Cainelui impreuna cu un grup condus de Marian Curculescu, am urmat creasta pana la Florei (unde ne-am despartit de ceilalti care au continuat spre Comarnic), noi patru coborand in Posada. S-a mers alert cu o singura pauza scurta de masa la Razoare. Vantul foarte puternic ne-a insotit pe tot parcursul crestei dublat de mazariche ce s-a transformat in ploaie pe ultima parte. Cerul a fost inchis, intunecat, un nor negru ca zmoala a stationat la sud de Bucegi (am vazut si un curcubeu spre Predeal) insa am scapat ieftin fata de ce putea sa fie. Am trecut si pe la noul refugiu Florei construit de asociatia "Om pe munte", care este in curs de finalizare. In asemenea conditii vitrege de vreme am facut doar cateva poze, asa ca sa ma credeti ca am fost pe acolo.
photos.app.goo.gl/XmUvSm3zMbSURODs2

Un alt grup, de 6 participanti, am ales o varianta si mai sudica, si mai scurta: Din Posada: Conciu - Florei
photos.app.goo.gl/RB6tsfn4ujGAIYTv1
La Comarnic in gara ne-am reunit cu un grup venit cu R3003, de la care am aflat ca au mai fost vreo 2-3 excursii si de la trenul lor. Ei au fost de la Sinaia S la stina Gagu si au coborit in Valea Larga, de unde au luat un maxitaxi, cum am facut si eu, daca nu era alta solutie la ora coboririi.

Svetlana
a ales duminica, si o plimbare la Sinaia:
O scurta plimbare cu raita la stina regala, unde am fost servite cu un ceai de salvamontisti, schitul Sf. Ana si inapoi pe drumul vechi. Am avut timp si de popota.
photos.app.goo.gl/Z9sNGMKtSYLX05EG3

Brasov - Livada Postei (Linia 20) - Poiana Brasov - Drumul Vechi - Pietrele lui Solomon - Poarta Schei - Centrul Vechi - Brasov Gara 17-12-2017 este excursia care apare in raportul primit de la Mihai R:
O plimbare placuta (desi a nins si a fost innorat) prin Poiana Brasov si Brasov. Ne asteptam sa fim mai multi dar era cam gol 3001 duminica.
photos.app.goo.gl/774WHqFvugukwHg23

A sosit si raportul Mirelei, cu doua albume, cum ne-a obisnuit:
Posada-Plesuva(1255 m)-Comarnic,16.12.2017
photos.app.goo.gl/L9aIG606ZE5uW5QB3

Predeal-Fitifoiu (1292 m)-Podele-Poiana Frasinet-Cabana Diham(1320 m)-Saua Baiului-Conducta-Gura Diham-Busteni,17.12.2017
photos.app.goo.gl/Yfj6SgRYFqgZmOfh1

Si inca un raport:
16.12.2017, Munții Neamțului de pe Valea Azugii de la Vali G:
photos.app.goo.gl/GpQiku0W8t2gyOwx2
Cu personalul 3001din București mergem până în Azuga și continuăm cu un taxi până la vărsarea pârâului Neamțu în Valea Azugii. Intrăm pe drumul de pe firul pârâului și după ce se termina gardul așezarii/cabanei, trecem apa și urcăm pe drumul forestier prin pădure. Urcăm creasta Neamțului cu vârful Neamțu de 1923m. De aici vântul ne obligă să continuăm spre stânga spre Vârfurile Paltinu de 1900m, Turcu de 1833m, Lacul Roșu/Găvanu, Cabana de vânătoare Retevoi, Cabana Susai și ajungem la Predeal pe la 18.20, după un ritm susținut.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 1 an 7 luni #3055 de Ilinca
Adaug cateva poze din excursia Horvatca - Tamina:
photos.app.goo.gl/Sn47XWZ5rMUHLSh83

acum 1 an 7 luni #3057 de hoinar
Varianta ceva mai lungă din Piatra Mare :) De la Timişul de Sus la Predeal prin Horvatca, vf. Piatra Mare, stâna Pietricica. Drum lung prin pădure atât la urcare cât şi la coborâre... răsplătit cu o scurtă pauză de final la... popotă ;) Zăpadă puţină, viscolită pe alocuri prin pădure în zona mai înaltă, cer acoperit, puţin vânt sus pe creastă (se pare că mai puţin decât în sud, în Baiului), lumină dificilă pentru imagini... cca 18.5 km.

plus.google.com/1131...23/posts/PxecfQzB1N6

Track GPS online @ www.alltrails.com/ex...-piatra-mare-predeal

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria