Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 'scurta' de dupa 1 mai... pina in 6.05.2018

acum 1 an 5 luni - acum 1 an 5 luni #3217 de angela
inca un sfirsit de saptamina 'de vara' din mai, vine cu putina lume pe 3001... misterul este lamurit insa, treptat, veti descoperi urmarind albumele colegilor nostri, pe masura ce sosesc.

.............................................................pina atunci........................ sa vedem ce avem pe aici! :)

Miercuri, la initiativa Lianei M am fost la Balta Neagra. Au inflorit stinjeneii de balta.
Raportul meu:
photos.app.goo.gl/cjSHvW4DoB6z5PSi9

si al Mihaelei D:
Impulsionate de Liana, joi 03.05.2018, ne hotarim pentru Balta Neagra, plecind din Lipia.
photos.app.goo.gl/yi9E4GmB4RVFh2qg2

O echipa de pe 3001, la ideea lui Vali G a vrut un repetir pe valea Vinturisului.
Citeva colege au mers spre Predeal, la plimbare.

Un grup de 7 am coborit la Breaza Nord (Gura Beliei) si am mers prin dealul Lazu, Valea Tarsa, Ograda, la Breaza.
Reporter de serviciu - cu album informativ - este Doina:
photos.app.goo.gl/kh35zXWODGRXO8ei2

A participat al excursie si a venit si cu un album/raport si Mihaela D:
Pe o caldura coplesitoare, am avut parte totusi de putina racoare prin padure si pe firul apei Tirsei.

photos.app.goo.gl/xF7fUV6Pn3hEmiCNA

In rest, mai am si eu un album, cu spicuiri punctuale din traseu, plus foto adaugate la sfirsit, primite de la Florin D:
photos.app.goo.gl/HZqJQAmQjnC5sGg67

Radu A ne scrie:
Eu am fost cu trenul de 7:40 pana la Posada. M-am lipit de grupul mare cu comemorarea dar am vrut sa urc mai sus asa ca am luat grupul de tineret doritor (Cristina, Bianca, Cezar) si am urcat pana pe varful Gagu si am coborat pe Piciorul Gagu in Sinaia Sud.
Iaca si pozele:
kermit.go.ro/florei-gagu18.tar
kermit.go.ro/radu/florei-gagu18/index.htm

Svetlana a sosit si ea cu albumul ei:
photos.app.goo.gl/UVNJNeuAS6c0csDz2
Cu Serban D si citiva participanti care s-au retras mai devreme, ne-am intilnit in IR, pe cei care au mai ramas i-a prins si ploaia, pe la ora 2 (zice Svetlana).

Artemiza a fost la acelasi eveniment:
Foarte rar merg cu trenul din gara Basarab deoarece e tarziu ora 7,45. Astazi, o zi speciala ziua de nastere a lui Virginica din Ploiesti; in gara Posada de la 607m alt. La initiativa Lianei Mirita, cea mai apropiata persoana din viata Virginicai, am coborat 27montaniarzi de toate varstele, care au cunoscut-o si apreciat-o pe Virginica, am plecat peste dealuri, la gura paraului Conciu, la ,,Izvorul ei" sa o comemoram. Au mai fost alte persoane din trenul 3001, doritoare sa participe cu noi. Pe o cale de acces inierbata urcam in DN1-la sud de Muzeul Cinegetic, traversam strada,lasam in urma pe stanga o terasa cu bere pe care o vom imbratisa la intoarcere,urcam in sus facem dreapta in poiana scurta care ne duce la intrarea in padure, si continuam spre izvor facand mai multe popasuri(unde am cules muguri de brad, pin si ,,ciubotica cucului". Ajunsi la izvorul Virginicai, ne-a intampinat dl. profesor Darlogea Serban (ajuns pe o poteca mai scurta inainte), cu fotografiile celor care au plecat dintre noi fulgerator: Virginica, Dana, Getuta. Impreuna cu Liana toti am ajutat la pregatirea unei mese mari cu,,de toate" asa cum facea Virginica odata!
photos.app.goo.gl/OUfOX6s5F7yzAwZz1

Duminica, am fost citiva floristi si la turul organizat de Andrei Ionel (arhiva de geografie) si prietenii lui:
Pe dealurile Bucureştilor 12: teatrul, mănăstirea şi lacul
photos.app.goo.gl/hcQRBgMKmUBynAnr2

Iata ca a venit si raportul turei de pe Vinturis (prim raport) de la Mihai R:
O zi frumoasa in prima parte, in cea de-a doua parte cu nori cenusii trecatori si cu reprize scurte de ploaie de vara. Un traseu superb si destul de dificil care necesita ceva tehinca de catarare si atentie sporita la fiecare miscare pe catarare cat si pe trecerile peste cursurile de apa. Cascadele cu debit frumos tocmai bun pentru fotografii.
Ne-am grabit putin pe final si am prins trenul de 17:38 din Sinaia.

photos.app.goo.gl/K1Zi3QNE1QPxyKfv1

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Recente

16 Octombrie 2019
07 Octombrie 2019
02 Octombrie 2019

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria