Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 28mai- 3 iunie 2018

acum 1 an 4 luni - acum 1 an 4 luni #3249 de angela
Iata-ne din nou la raport, sa vedem ce am mai facut, pe unde am mai umblat...

Au fost mai multe zile, dar vremea a fost si cu bune si cu rele, si cu amenintari de furtuni.
Eu am ales ziua de 1 iunie pentru a merge cu 3001...
photos.app.goo.gl/4Gu9HctAEKpHMAdD2
la Busteni, pentru ca aveam in program o iesire in Ciucas simbata, care in final nu s-a materializat, ca nu au mai vrut cei din echipa sa riste o furtuna 'pe culoarul de avalansa'... si s-a aminat pentru vremuri mai bune. Asa ca am ales activitati mai 'la ses' pentru urmatoarele zile, cu parere de rau sau nu.

Altii au fost mai vrednici si mai curajosi. sa vina deci rapoartele!
Mihaela D - simbata
Amenintati de tunete si ploaie am renuntat sa ajungem sus pe piciorul Pietrei Arse la bujorul de munte (rododendron ) si ne-am retras catre Sinaia prin Brina Ursilor. Am prins IR de 3:17 supraaglomerat caci in ultimul timp are numai 2 vagoane de cl. II.

photos.app.goo.gl/OaNca2u9512Y8QKk2

Radu A
Iaca pozele mele de pe Brana Ursilor:
kermit.go.ro/sinaia-mai18.tar
kermit.go.ro/radu/sinaia-mai18/index.htm

O alta echipa a ales Jepii.
Iura raporteaza:
Vremea a fost incerta sambata, de aceasta data conform prognozei, in prima parte a zilei alternand perioadele de senin cu cele cu ploaie si grindina. Am fost intr-un grup de zece care a urcat pe valea Jepilor, s-a vehiculat si posibilitatea de a intra pe o brana, repede spulberta de o rapaiala scurta cazuta chiar la intrarea pe vale. Au mai fost si alte doua reprize, cu multa grindina, ultima chair sub cab. Caraiman cand toata echipa s-a adaposit intr-o grota ca un balcon de unde a vizionat ca la teatru peisajul. Aceasta a fost si ultima repriza de ploaie, dupa amaiza consfintind o stabilizare a vremii si reaparitia petelor de senin. Dupa o pauza binemeritata la cabana unde am fost primiti cu caldura si ospatati cu ceai cald de catre cabanier, am traversat spinarea Jepilor Mici spre valea Calului si am coborat relaxati pe poteca Schiel. Vremea racoroasa a fost perfecta de urcat iar florile de munte si vegetatia abundenta proaspata de vara timpurie au facut farmecul turei. De retinut ca telecabina este inchisa aparent pentru reparatii, insa firma care o administreaza fiind in insolventa s-ar putea sa fie si alte motive.
Albumul turei:

photos.app.goo.gl/ySYhnoo9RaN7DPDC2

Mihaela I a fost in excursia organizata de Artemiza:
Balvanyos,Tinohul Mohos si Lacul Sfanta Ana, 1-3 iunie
photos.app.goo.gl/PqBgX7KNunsw1DwV2

si joi, 31 mai (in organizarea Lianei M):
La padurea de joi. Izvoarele Argesului. Hotarele. 31 mai 2018.(poze de la Liana)
photos.app.goo.gl/0doXVVn946TSOIvG2

De la organizatoarea excursiei, Artemiza avem
1 Iunie 2018 - Covasna - Baile Balvanyos- Lacul Sf. Ana -Sf. Gheorghe . Primul album .

Cu ziua libera de 1 iunie am organizat o excursie cu mai multe obiective interesante: Covasna cu valea Zanelor unde am urcat pe jos pe lungimea fostului Plan Inclinat de la 686 m alt. pana la 1013 m alt.pe sina de cale ferata care lega altadata Covasna de Comandau . Inainte de Planul Inclinat ne-am oprit la cascada de sub Siclau , numita de localnici Balta Dracului , unii care n-au putut urca pana la 1013 m alt. s-au plimbat cu mocanita sau au cules plante medicinale , apoi s-a vizitat cetatea Dacica din Valea Zanelor. Dupa intalnire ne-am stins setea la Popasul Valea Zanelor. Seara am plecat la Balvanyos unde era si cazarea pentru doua nopti . Aici am facut drumetii la ruinele Cetatii Balvanyos , la izvoarele minerale si la mofete. In cele doua seri ne-am distrat cu dans si voie buna alaturi de secuii care sarbatoreau ,,Ultimul Clopotel ". A treia zi dupa micul dejun a fost o mare surpriza : lacul Sf. Ana si Tinovul Mohos unde alaturi ghidul zonei Kocsis Laszlo , am parcurs intreg Tinovul , ascultand cu interes explicatiile . Aici traieste singura planta carnivora din Romania ,,Roua Cerului ". De aici am plecat la Lacul Sf. Ana , ne-am plimbat cu barcile pe lac , am vizitat imprejurimile dupa care am plecat cu autocarul la Sf. Gheorghe pentru un ultim popas in secuime , si la ora 19,05 am ajuns in Bucuresti .

Artemiza:
1 Iunie 2018 - Covasna - Baile Balvanyos- Lacul Sf. Ana -Sf. Gheorghe . Primul album

Cu ziua libera de 1 iunie am organizat o excursie cu mai multe obiective interesante: Covasna cu valea Zanelor unde am urcat pe jos pe lungimea fostului Plan Inclinat de la 686 m alt. pana la 1013 m alt.pe sina de cale ferata care lega altadata Covasna de Comandau . Inainte de Planul Inclinat ne-am oprit la cascada de sub Siclau , numita de localnici Balta Dracului , unii care n-au putut urca pana la 1013 m alt. s-au plimbat cu mocanita sau au cules plante medicinale , apoi s-a vizitat cetatea Dacica din Valea Zanelor. Dupa intalnire ne-am stins setea la Popasul Valea Zanelor. Seara am plecat la Balvanyos unde era si cazarea pentru doua nopti . Aici am facut drumetii la ruinele Cetatii Balvanyos , la izvoarele minerale si la mofete. In cele doua seri ne-am distrat cu dans si voie buna alaturi de secuii care sarbatoreau ,,Ultimul Clopotel ". A treia zi dupa micul dejun a fost o mare surpriza : lacul Sf. Ana si Tinovul Mohos unde alaturi ghidul zonei Kocsis Laszlo , am parcurs intreg Tinovul , ascultand cu interes explicatiile . Aici traieste singura planta carnivora din Romania ,,Roua Cerului ". De aici am plecat la Lacul Sf. Ana , ne-am plimbat cu barcile pe lac , am vizitat imprejurimile dupa care am plecat cu autocarul la Sf. Gheorghe pentru un ultim popas in secuime , si la ora 19,05 am ajuns in Bucuresti .
photos.app.goo.gl/kNb1PoBvZIaw53GC3

Dupa circuitul din Baile Balvanyos a doua zi , 02 -VI-2019 dupa copiosul ,,mic dejun suedez ", am plecat spre mofete ( emanatiile post -vulcanice ), spre Pestera Puturosu sau Grota Sulfuroasa , dar dupa 3 km de drumetie aproape de hotel Balvanyos ne-a oprit ploaia care a venit puternica si cu multa piatra . Ne-am adapostit in holul hotelului Balvanyos privind gheata care acoperea totul , apoi am plecat la ,,izvoarele tamaduitoare " pe care le-am vizitat cu umbrela deoarece iar ne-a prins ploaia ,dar mai incet. Intorsi la hotelul nostru, seara a urmat o cina bogata in ,, de toate " stropita cu bauturi secuiesti si insotita de dans si voie buna.
photos.app.goo.gl/r2gW8xHVdFfzWNrf2

Lacul Sf. Ana si Tinovul Mohos
( al treilea album ) 01 /03 iunie 2018
A treia zi dupa micul dejun suedez , a fost o surpriza care a bucurat toti participantii : Lacul Sf. Ana si Tinovul Mohos Ne-am grabit deoarece se prevedea ploaie dupa amiaza. Dar ne-a ocolit ,noi am facut obiectivele propuse in voie si cu mare drag. Am fost anuntati de ghid , despre prezenta ursoaicei in zona . La Lacul Sf. Ana , in drum spre capela in poiana , o ursoaica cu doi pui dragalasi pastea iarba si puisorii se jucau . Nici nu-i pasa de noi care de la distanta o admiram ! Unii mai indrazneti ne-am plimbat cu barca , pe lac admirand imprejurimile. Ne-am intors la autocar, dupa un ultim popas de pranz in orasul sf. Gheorghe , ajungand in Bucuresti la ora 19,05 .
photos.app.goo.gl/PWFtJFO1EBXvAuy32

si... din povestile lui Alice (aceeasi excursie):
alicegherman.blogspo...si-la-balvanyos.html

Am primit un raport de duminica de la Mihai R:
Locuri linistite si frumoase. Vreme foarte variabila dar nu chiar atat de rea pe cat s-a anuntat, pana la urma. A iesit ceva frumos si de data asta desi am alergat putin spre final sa prindem trenul de 18:22 din Campina.
Nistoresti-Vistieru-Paltinu
photos.app.goo.gl/ID0WaxP7Vvacpybn2

Svetlana a fost plecata in Creta si ne-a trimis 2 albume- le pun in acelaasi loc, ca fac parte din acelasi grup
Cheile Samariei, in Creta.
Primele vreo trei ore a cam plouat, la sfârșit soare si căldura. Traseul este intre Omalos si Agia Roumeli, la Agia Roumeli plaja, baie in mare, apoi cu vaporasul catre Sougia, si inapoi la Chania cu autobuzul. N-am vazut inca rodo la noi,, dar am fost in chei cu oleandri.
27-28mai
photos.app.goo.gl/unxlawExcOGE1zGn1

Alte chei printre oleandri roz, mai scurte drept pentru care mai multe ore de plaja la Sougia, in asteptarea autobuzului.
Agia Irini, 29 mai
photos.app.goo.gl/z1l1EPJbWHVh9R2I2

si inca doua:
O plimbare din Agios Nikolaos printre insule si insulițe catre insula Spinalonga, cetate venetiana, fort venetian din jurul anului 1200, ce a rezistat cuceririi otomane mai mult decit retul Cretei. Din 1904 a fost o colonie de leprosi adăpostiți in casele otomane parasite. La initiativa unui tinar educat cu ceva studii juridice, client al leprozeriei a apărut aici si un cinematograf si un teatru in aer lber.
Dupa plimbarea pe Spinalonga ne-am mutat pe alta insula pentru plaja si gratare. La sfirsit o plimbare prin Agios Nikolaos, un fel de Venetie cretana.

Spinalonga, Agios Nikolaos
photos.app.goo.gl/HDktZ1574LKR2d7VA

Din Chania, cu autobuzul am ajuns la Stavros, unde s-a filmat una din scenele memorabile din Zorba.

Plaja lui Zorba- Stavros
photos.app.goo.gl/rLbhS8JVMvaBlZay2

Si de la Emil avem o

Tura cheile Zanoagei,
3 iunie:
O plimbarica de la Dobresti la Scrpoasa si apoi prin cheile Zanoagei, cu vechea gasca vesela cu care mergeam in muntii patriei, inainte sa ii cunosc pe cei de la Floare de Colt. Am fost sase drumeti azi, Alex, Ana, Ionel (sau porecla Sobo'), Virgil, subsemnatul si Damian, cel mai tanar drumet din grup, in varsta de numai 10 luni. A fost o atmosfera frumoasa, mai ales ca nu ne-am vazut de mult timp in aceasta formula. Vremea a fost nesperat de buna, cu mici reprize de ploaie pe la ora 9:50, la ora 11:30, apoi vreme frumoasa, urmata iar de cativa stropi dupa ora 15:20 si o ploicica mai serioasa dupa ora 16:10. Am vazut ca doua podete au fost rupte de viitura.
photos.app.goo.gl/JwMinzFnpdP3stz48
... si de va mai fi... vom mai povesti... :)

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Recente

16 Octombrie 2019
07 Octombrie 2019
02 Octombrie 2019

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria