Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

Cronica săptămânală 6-12 august 2018

acum 11 luni 6 zile - acum 11 luni 5 zile #3311 de Diana
Cronică de vacanță, mulți colegi sunt în vacanță, inclusiv cronicarul Angela, căreia îi urăm poteci însorite in Făgăraș!

De la EmilG am primit primul album din Muntii Tatra.

Acest album cuprinde poze cu traseul de creasta, numit Poteca Vulturilor (Orla Perć), parcurs in Tatra poloneza, intre saua Zawrat (2159 m) si varful Kozi Wierch (2291 m).

Pozele, plus cateva comentarii se gasesc in GooglePhoto: photos.app.goo.gl/rupcA1Ax9p6PPxfn6

MihaiC a fost sâmbată : Busteni - Valea Cerbului -Valea Priponului -Valea Caldarilor -Busteni ! Vreme buna de mers ! Poze pe facebook)

IonH ne-a trimis albul cu tura de sâmbătă:
11 aug 2018 Sinaia-Piscul Cainelui-Piciorul Gagului-Valea lui Bogdan-Valea Larga

De la Iura: Confruntat cu apropierea unui concediu la munte am iesit totusi la o zi pe Valea Prahovei sa profit de primul weekend de vara autentica din ultimele doua luni. Nu a fost nici un nor pe cer toata ziua dar suprinzator, nu am simiti arsita, a fost racoare. Am urcat pe Plaiul Fanului si Valea Cerbului, la fel de plina de vegetatie proaspata dupa ploile cazute ca si celelalte vai si la fel de saraca in zmeura in acest an. Dupa Pripon am dat o raita pe la fosta stana unde ne-am despartit de jumatate din echipa, care a urcat pe Valea Priponului, am revenit la poteca marcata si am continuat pe Valea Cerbului. Ne-am oprit pe tapsan inierbat deasupra confluentei vailor Cerbului si Priponului (1740 m altitudine), pe unde urmau sa se intoarca cei care urcasera pe Pripon si am facut ceea ce foarte rar ne permitem in turele noastre: sa ne bucuram de peisaj si sa dormim la soare. Iata si cateva poze:

https://photos.app.goo.gl/mQm7CcYsu9SSzZTEAhttps://photos.app.goo.gl/mQm7CcYsu9SSzZTEA

Pe unde ați mai ajuns dragi prieteni de munte? Așteptăm noi raportări.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 11 luni 4 zile #3312 de ROFMihai1075
A fost o zi calda dar placuta, fara pic de vant. A fost bine mai ales ca poteca pe
Braul lui Raducu este destul de inierbata si trebuie tot timpul sa fii atent pe unde calci.
Am intrat pe poteca braului dinspre Valea Caraiman. In cateva locuri este destul de rupta poteca, dar nu in zone periculoase, totusi destul cat sa ne faca sa o luam la un moment dat aiurea pe niste poteci mai inguste facute de animale. Odata ce am realizat eroarea, ne intoarcem putin si urcam si suntem din nou in poteca batuta. De aici totul a fost bine, am putut admira linistiti crestele si peisajele care se dezvaluie pe parcurs. Ce iese imediat in evidenta in aceste zone mai putin batute de turisti este linistea. Am iesit din brau pe traseul marcat de pe Schiel si am prins trenul de 17:27 din Busteni.

photos.app.goo.gl/AeACoFnhhp7vbEqLA

acum 11 luni 2 zile #3314 de Diana
De la MihaelaD:
Impreuna cu Rodica R., Andreea O., Gheo si Radu P., ne-am cazat vineri o noapte la Malaiesti iar a doua zi, pe Drumul de Vara am mers la Omul si coborit pe Valea Morarului. Vreme insorita ambele zile, vizibilitate buna. Trenurile foarte aglomerate atit dimineata cit si la intoarcere. Seara IR 1646 a avut intirziere 20 min.si a ajuns cu putin inaintea lui R3012 in Bucuresti. De RATB ce sa mai spun ! Dupa ora 22 parca au program de dupa miezul noptii ! ( am stat cca. 20 min.in statia de la Gara de Nord pina a venit primul troleu! )

vineri 10.08.2018- Busteni-Gura Diham-Poiana Izvoarelor-Brina Caprelor-Malaiesti.
https://photos.app.goo.gl/ fpVGReykni8k4xYz7https://photos.app.goo.gl/ fpVGReykni8k4xYz7

simbata 11.08.2018-Malaiesti -Drumul de Vara-Omul-Valea Morarului-Drumul Finului
https://photos.app.goo.gl/aubnn5VaPUb9zBAL7https://photos.app.goo.gl/aubnn5VaPUb9zBAL7

acum 11 luni 1 zi - acum 8 luni 1 săptămână #3315 de angela
Iata ca am venit si eu cu completari, momentan revenita din Fagaras- despre care voi face o postare separata, cu toata tura, 110 km, cit de curind pot. La sectiunea Jurnale. ( www.floareadecolt.co...l-foii-spre-olt#3316 )
Pina atunci, va mai impartasesc aici, ce nu a aparut pe aici si am gasit eu in casuta mea postala:

de la Nelu P- mare iubitor al Piciorului Pietrei Arse:
Traseul l-am parcurs singur, nu am avut companioni, dar au fost cateva grupuri pe traseu.
Vremea a fost stabila, dar foarte cald. In urcare de la masa cu banci si pe platoul Bucegilor soarele ardea.
Cand am ajuns la ora 17:25 in gara Sinaia casiera nu mi-a eliberat bilet pe motiv ca pentru trenul R3010 programul computerului a blocat emiterea de bilete.
Asa ca m-am urcat in tren si cand a venit controlorul i-am spus ca m-am urcat in tren din Sinaia Sud. Pentru cine nu stie daca te urci in tren din garile care nu casierie poti sa iei bilet de la controlor la pret fara suprataxa.

12.08.2018_Poiana Tapului_Piciorul Pietrei Arse_Platoul Bucegilor_Drumul de vara_Cota 1400_Sinaia
photos.app.goo.gl/eceGwfuhRZ6x6Yi79

Mihaela I raporteaza:
6 august
Izvorul geografic al Mureșului.
photos.app.goo.gl/C4zyWoSjZDnwoquu6

7 august
Pietrosul Călimanilor.
photos.app.goo.gl/XEL7izJEXkZqpMQT8

9 august
Borșa. Pietrosul Rodnei.
photos.app.goo.gl/9eniXVNHnXi4UzYm8

11 august
Eclipsa în Munții Cindrel. Vârful Oașa Mare.
photos.app.goo.gl/tCkxytsQXrvETf9j6

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria