Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

a venit toamna: 3 - 9 septembrie 2018

acum 10 luni 1 săptămână - acum 10 luni 5 zile #3341 de angela
de vreo doua zile incoace, parca miroase tot mai mult a toamna... incep sa fie noptile mai racoroase, cind am iesit cu bicicleta, am zis ca e cazul sa intensificam activitatea pe acest plan, ca e sezonul de toamna deja!! Nu am ajuns decit la 2 plimbarici, pe Arges, prin zona, asa, mai din scurt, intr-o dupa amiaza si intr-o dimineata, pina la Teghes/lacul Mihailesti-Buda si 'delta' aferenta, dar, cum ziceam, asteptam propunerile, de la amatori!!!
Si pe munte...
A venit toamna, este septembrie, si simbata aceasta ne-a adus ceata pe munti, alternind cu perioade mai clare. Iata ca cea mai harnica raportoare este de data aceasta Svetlana, care a fost in Ciucas, intr-o excursie organizata de Sanda:
am mers de la Bratocea, la pe Virful Ciucas, o incursiune pe la Tigai, la Muntele Rosu, unii la Cheia. Am mers impotriva maratoanelor si ultramaratoanelor.
photos.app.goo.gl/ZFdNWiDuF467KSRL8

Intr-un grup de 4, cu sprijinul logistic al lui Lenevila, noi am fost la 'balaurit', si am cam... pret de vreo 12h, cu Brindusa, Dana si Bogdan. Morarul si zona adiacenta a fost destul de la moda, am vazut mai multe grupuri, cu unii ne-am intilnit, am mai vorbit, ne-am intersectat sau am mers in paralel. Aglomeratie mare pe 'bulevardul' Take si pe la cabana Malaiesti. A fost prima tura 'de toamna adevarata'. Gura Diham - casa de vinatoare Coltii Morarului - valea Morarului - Timbal - la Balaur - vf Bucsoiu - Brina caprelor - Malaiesti, cu intoarcere pe poteca Take Ionescu.
photos.app.goo.gl/j5AwuVp89mDcxkVQA
Ne-am bucurat sa mai gasim citeva flori de colti trecute si cam uscate, dar inca frumoase (pentru noi, cel putin!) A mai fost si ceva zmeura in zona de sub si deasupra Timbalului. Am vazut si ghebe (de brad) in Take.

Revenit din vacanta, Radu A, ne-a trimis foto amintiri din Dolomiti:
Tocmai ce m-am intors din Dolomiti. Va trimit in speranta ca va plac pozele cu peisaje mai spectaculoase:
kermit.go.ro/dolomiti2018.tar
kermit.go.ro/radu/dolomiti2018/index.htm

Cum nu am mai primit altele, va pun si primele episoade ale vacantei in Spania, impartasita de Bogdan S:
Primul album de munte
cordinanes-cdo jermoso, 13.08.2018
photos.app.goo.gl/vFEj4tFKFfBK2Qh68

al doilea:
fuente de-horcados rojos-veronica
photos.app.goo.gl/zsAuFScXCRcip78e6

Balcoanele lui Pilat:
photos.app.goo.gl/tKNHCVNdXppe1bLy5

desfiladero de la hermida
photos.app.goo.gl/mX5t9hoLaRTTJjW49

catre tresviso:
photos.app.goo.gl/4ZjVWz1AivnotT8o6

los lagos-ref vega de ario
photos.app.goo.gl/XC4wFWAQrKoFZfur9

ruta de cares
photos.app.goo.gl/bbGVqgHeuWtwK1CC6

pandebano-picu uriellu-bulnes
photos.app.goo.gl/1rDGLP3JgUEo9LyP9

coasta atlanticului
photos.app.goo.gl/QUQzfouWcG9onQiB9

Mihaela I ne-a trimis un album Delta Argesului. Gradinari - Mihailesti. 6 septembrie 2018
photos.app.goo.gl/38mkgWjytUP9kxUC9

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 10 luni 5 zile - acum 10 luni 3 zile #3348 de angela
Artemiza raporteaza, putin intirziat o tura la Timbal in echipa de 7:
photos.app.goo.gl/AuLnZJjirqjg5v3TA

si a mai fost, dar inca nu a raportat si in Grohotis, duminica, cu ocazia excursiei anuntae la sarbatoarea Cascavelei.

acum 10 luni 1 zi #3354 de hoinar
8 sept. La propunerea lui Cristi, alături de Diana şi Moniq, în amonte pe valea Colţilor (afluent important al văii Mălinului) - cu o scurtă incursiune pe Colţul Măgarului, loc minunat de belvedere către zona de abrupt înconjurătoare - şi înapoi pe firul secundar al văii Gălbenelelor, o zi răcoroasă de început de toamnă dar favorabilă urcuşului suţinut. Mulţumiri lui Cristi pentru grija faţă de colegii de tură şi siguranţa pe care o inspiră grupului, mai ales când este vorba de abruptul Bucegilor care, atenţie, prezintă un risc important de accidentare deseori insuficient conştientizat de cei care-l parcurg !

plus.google.com/+Mar...du/posts/91AYWBTygSs

Track GPS online @ www.alltrails.com/ex...a-galbenele-secundar Track-ul GPS se poate folosi doar pe propria răspundere ! Traseul include zone alpine potenţial periculoase !
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: angela

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria