Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 8-14 aprilie 2019

acum 5 luni 1 săptămână - acum 5 luni 1 săptămână #3587 de angela
se apropie sarbatorile... si, ca intotdeauna, lumea se mai retrage in familie -dar nu numai din acest motiv, raportul nostru este mai saracut de data aceasta.
Dupa o primavara secetoasa, au venit si ploile, ceea ce ne-a stricat niste planuri de ture, trebuie sa recunoastem.
oricum, ne adaptam... asa ca de simbata avem deja un raport de la
Vali G
photos.app.goo.gl/1xmVnK5om5MWhv88A
13.04.2019, Munticelu, Poiana Izvoarelor, Grecu, Coama Lungă

In aceeasi excursie a fost si Artemiza:
In ziua de 13 aprilie 2019 , pe o vreme cu prognoza ploioasa ne-am intalnit in trenul 3001, doar 13 montaniarzi de la clubul nostru
--majoritatea-- ( fara sa hotaram ceva dinainte ) dornici de o drumetie in aerul curat al muntelui. Asadar cu Vali G. in frunte Aurelian N, Mitica L, Gabi L , George L, Eugen S , Cristi V , Teo I, Gabi A , Monica L, Camelia T, Artemiza C si Gabi I am coborat in Busteni si am plecat pe Munticelu- Pichetul Rusu- Poiana Izvoarelor unde am facut pauza de pranz la o ciorba calda. Pe traseul nostru am cules leurda ,untisor de salata , am admirat si ne-am bucurat alaturi de florile primaverii printre palcurile de zapada .La intoarcere o parte dintre noi au urmat drumul pe Coama Lunga ,altii direct spre Gura Diham , intalnindu-ne in Busteni si in tren, cu impresii placute !
photos.app.goo.gl/vNyfCYNii6tLad3K9

Duminica, am fost si mai putini pe trenul 3001.
Destinatia aleasa de toti... sub cerul apasator si o prognoza de vreme incerta :)
Pitiponc- 3 am mers dinspre Azuga, mai multi in sens invers. (Pitiponc aka Clabucetul Taurului, pentru cine nu stie :P)
Tinte (nedeclarate de mine, cel putin, inainte de tura, dar care erau in capul meu):
ceata si maseaua ciutei, astea erau obiective de realizat si le-am realizat, decideti si voi cum
photos.app.goo.gl/udFcMbTK5riy7msf7
A fost o plimbare bine aleasa in conditiile date, nu ne-am chinuit nici cu prea mult noroi, desi ne-au speriat initial niste urme de TAF la intrarea in traseu (pe la Neti, ceva mai sus, in stinga forestierului), nici zapada de neocolit sau care sa ridice probleme. Vintul a fost din nord, dar locurile expuse au fost minimale. Pustiu peste tot, chiar si prin gari, greu s-a umplut trenul la intoarcere (nu ca ne-am suparat prea tare, doar ca atunci cind au navalit... intr-un grup, ne-au 'distrat' muzical... la alegere manele(vagonul 1) sau rap... s-ar fi putut si mai discret.

Din grupul care a mers de la Predeal spre Azuga, peste Clabucetul Taurului, iata raportul de la Anca V :
Predeal-Muchia Susai-pârtia Cocoșul-Clăbucet Plecare-Azuga (Drumul Tunului) 14.04.19
photos.app.goo.gl/AieoX6fwjg2719tH6

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 2 luni 1 săptămână #3663 de Ilinca
Si cateva poze, cu intarziere, din interesanta excursie condusa de Georgi in sudul Bulgariei, "Pe urmele tracilor"
photos.app.goo.gl/SWMfuLjyU8f313ZM6
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: angela

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria