Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 29iulie-4august 2019

acum 2 săptămâni 6 zile - acum 2 săptămâni 2 zile #3679 de angela
Raportul acestei saptamini (29 iulie-4 august 2019) incepe din saptamina anterioara :) pentru ca am fost intr-o excursie la Groapa Seaca (Paring), in care am plecat in simbata anterioara, intr-un grup de 8 persoane, in organizarea lui Horia si Paul, care ne-au fost si soferi de serviciu :) Au mai participat: Gina, Costel L si Gabi A, respectiv Rodica R, Mariana B si 'raportoarea' :D

Jurnalul meu de Paring 2019 si linkuri la foto incluse- pe forum
www.floareadecolt.co...ure/2091-paring-2019
Am facut citeva ture, functie si de vreme:
Groapa Seaca - Refugiul Agatat - Caldarea Rosiile - Lacul Zanoaga Stinei - Lacul Lung, Lacul Rosiile - Lacul Mindra - saua Gruiu (PA)- Vf. Paringul Mare (BR)- Muchia Slivei - Lacul Verde, Mic - (CG) - Groapa Seaca

Poiana Nedeii - saua Scurtu (BR) - lacul Mija - saua Scurtu (PG) - Paringul Mic - Poiana Nedeii (BR)

Saua Groapa Seaca - vf Ciobanul - saua Huluzu - vf Pietrii - vf Gauri - vf Coasta lui Rus - saua Piatra Taiata - retur pina la saua Huluzu(BA) - coborire (PA)

Plus mici plimbari in zilele cu drumul la dus si intors.

Tot aici, se adauga si pozele de la Horia B:
photos.app.goo.gl/Hj4WSHs7v46gD1CbA

si seria de la Rodica R:
photos.app.goo.gl/g7mygrCksFsGBAmSA

Weekendul urmator a fost anuntat destul de ploios, asa ca simbata a cam batut vintul in 3001... A fost un grup care a coborit la Nistoresti, cu gind de Paltinu, la initiativa lui Gigi Geologul :)
Mitica L si grupul lui (ceva mai redus decit de obicei) au ales sa coboare la Busteni, pentru Munticel.

Mihaela R si cu mine am mers pe urmele Gemenelor (Hary si Isa) de la Predeal spre cabana Girbova, sub amenintarea ploii. Am crezut ca le vom intilni la cabana, dar ele nu au mai intrat acolo- in schimb ne-am intilnit curind, e drept ca pe ploaie, pe urcarea partiala spre Clabucetul Taurului, unde am ales sa mergem prin padure pe sub virf, pe poteca marcata. Cind am iesit la bifurcatia TA-PA, iesise soarele, asa ca am facut o pauza- apoi am luat varianta Drumului Tunului, in ideea ca va fi mai usor de coborit pe acolo dupa ploile care inmuiasera rau de tot potecile si panta e mai comoda. Am mers pe poteca foarte umeda cu 'piraie' curgind la vale, si udeala a fost mare pina jos la... 'Neti'. S-a copt zmeura :P Cu Mos Martin nu ne-am intilnit!
Poze insa am facut putine si am prins trenul de 2, FOARTE aglomerat de ne-am mutat de vreo 5 ori de pe iun loc pe altul pina la Bucuresti, ca tot veneau cei cu locuri rezervate din timp. Pe tren ne-am intilnit cu citiva care fusesera la o plimbare, de la 3003, ceva cu un forestier in zona Posada, parca (Cici, Jeni K si alte citeva persoane).
Girbova- simbata:
photos.app.goo.gl/HLCTYkH5ncdzquHT8

Mai multi colegi au ales duminica pentru o tura de munte, pentru ca prognoza era ceva mai buna.

De la Mihai C am aflat de pe facebook urmatoarele:
Tura de duminica ! Busteni -Prepeleac -cab.Malaesti -Glajarie -cab.Diham -Coama Lunga -Busteni ! Vreme buna de mers, putina ploaie si noroi !

De la Svetlana, a sosit urmatorul raport:
O plimbare cu multe schimbari in privinta echipei si a traseului. Am plecat cu Anca si Noni, spre Coltii lui Barbes. La Stina Tirle Anca a abandonat, iar Noni si cu mine am mers pina la intrarea in traseul propus; incepind sa ploua ne-am hotarit sa urcam doar in platou si sa coborim pe Piciorul Pietrei Arse. La intoarcere ne-am despartit si noi doi.
photos.app.goo.gl/cwoUtG7TxjVfLxrx9

Asteptam rapoartele in continuare (am rugamintea ca cei care pot si au ceva de raportat sa le posteze singuri ca raspuns aici, pentru ca in aceasta perioada Magurele este in santier si m-au lasat fara legatura la internet doreii...)

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 2 săptămâni 5 zile #3680 de ROFMihai1075
Un week-end ploios în care am făcut totuși o tură frumoasă strecurându-ne printre picături:

photos.app.goo.gl/KsZeSLjFXydpUryv6
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: angela

acum 1 săptămână 1 zi #3691 de angela
si de la Paul, inca o serie de Paring!

photos.app.goo.gl/dqisPSHi3upnBp9M7

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria