Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 5 -11 august 2019

acum 2 săptămâni 1 zi #3682 de angela
Deschid pagina saptaminala in avans, pentru doritorii sa posteze aici rapoartele aferente acestei saptamini fierbinti de august, pentru ca din motive obiective nu pot fi la datorie zilele acestea.

Daca imi trimiteti mie rapoartele, acestea vor fi trecute abia cu ceva intirziere, cind voi putea sa fac acest lucru.
Va multumesc pentru intelegere si colaborare!

... va urma...

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 1 săptămână 5 zile #3686 de MihaelaDobrin
Simbata 10.08.2019-Piatra Mare pe la Sirul Stincilor- cab.Piatra Mare cu coborire in Predal.Acum in plin sezon, cu muti turisti, coborind in Timisul de Jos, am fost nevoiti sa luam soseaua la picior pina la Dimbul Morii caci masina de Brasov nu mai trece imediat dupa sosirea trenului. In luna mai cind am mai fost pe aici inca mai circula autobuzul desi erau mai putini turisti. Vremea foarte calda, multi turisti si coborirea pe cruce rosie catre Predeal foarte lunga.....Din pacate traseul mult mai scurt catre Tunelul Mare nu se mai poate face de citiva ani datorita unor capete patrate de la SNCFR care au desfiintat oprirea aici si de asemenea la Valea Larga.
photos.app.goo.gl/UxSqS2rwcANmnKGe6
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: angela

acum 1 săptămână 4 zile #3687 de ROFMihai1075
A fost și anul acesta Retezat cu cea mai bună vreme de până acum în Retezat, pentru mine.
În prima zi după ceva probleme cu autocarul care a reușit să plece abia după o oră de la ora stabilită, și a avut încă o avarie lângă Pitești chiar lângă râul Argeș unde am făcut plinul rezervei de apă, am făcut totuși o frumoasă drumeție până la Cetatea Colți și apoi ceva mai jos până la Mănăstirea Colți. Tot în acest album am pus imagini din ultima zi la Cascada Lolaia, Mănăstirea Densuș și Defileul Oltului.

photos.app.goo.gl/EewzcxqaAUk4n4mw5

Vineri ne propunem o tură lunguță și suntem cinci care mergem până la capăt, Magda, Anca, Aurel, Răzvan și cu mine. Am urcat pe Valea Rea până în Șaua Pelegii. După un scurt popas urcăm pe vârful Peleaga după care coborâm în Șaua Bucurei și abordăm creasta Bucurei cu vârfurile Bucura II și Bucura I. Ne întâlnim pe vârf cu Diana, Maria și Vali și ei în trecere pe aici. Mai departe mergem spre Șaua Retezat și vârful Retezat. Vrem să coborâm pe Culmea Lolaia dar fetele sunt puțin obosite așa că ne întoarcem în Șaua Retezat și coborâm pe TA pe lângă Lacul Stânișoara și apoi spre Cab. Pietrele. Ajungem la Cârnic pe la 21:45 la lumina frontalelor.

photos.app.goo.gl/UMLy2FyM9DFnD9f9A

Sâmbătă vremea este și mai bună, doar căldura poate pune mici probleme.
Urcăm spre Lacul Galeșu pe la Tăul dintre Brazi, un loc deosebit de plăcut și liniștit. La Galeșu facem o pauză, așteptăm și alt grup care vine în urmă. Urcăm 12 oameni spre Șaua Muntelui Mare pe un horn foarte pitoresc puțin în dreapta marcajului BR - l-am numit ”Hornul Nostru” :).
Continuăm pe marcaj până în șa unde patru dintre noi dăm o fugă până pe vârful Muntele Mare. Ne regrupăm și trecem Porțile Închise. După Porți, 3 (Flori, Eugenia și cu mine) urcăm pe Păpușa, restul coboară spre Tăurile Văii Rele. Din Șaua Pelegii coborâm pe Valea Rea și reântâlnim o parte din grup. Ajungem la Cârnic pe la 21:30.

photos.app.goo.gl/1Fsy5yx9C7ZxjQ7b8

Pe data viitoare Retezat!

acum 1 săptămână 4 zile #3688 de ROFMihai1075
Albumele de duminică de la Mișu Drumea, Marian Ionescu și Mihai Pripoae:

photos.app.goo.gl/rpQRmSjKuYoyoa2V6

photos.app.goo.gl/gpayC7FH8McW9qyk7

acum 1 săptămână 4 zile #3689 de vali
Nouă coechipieri, coborâți din mașini la Gura Diham la ora 8.10, ne îndreptăm spre Valea Țapului, pe scurtătura ce intră în Drumul Fânului și Valea Cerbului. Mulți pentru o vale ca cea a Țapului mi-a spus un prieten și a preferat o altă tură ! Este un traseu nemarcat, periculos, nerecomandat.
În jurul orei 10.00 intrăm pe Valea Țapului. Pe la 12.30 suntem la baza Priponului Văii Țapului, săritoare pe care am ocolit-o totdeauna prin dreapta pe un vâlcel incomod, cu pietriș. Curiozitatea ne-a impins spre săritoare, dar a fost condiționată de limitarea echipei care urma să parcurgă săritoarea. Ne-am despărțit in două grupuri; un grup pe vâlcel și celălalt pe săritoare. Din păcate grupul de pe vâlcel nu a intuit intrarea în vale și a continuat prin arini și jnepeni in sus până în Brâul Mare a Coștilei, unde ne-au așteptat.

photos.app.goo.gl/UviwiTkyDEaxxDyY9

acum 1 săptămână 2 zile #3690 de ROFMihai1075
Și de la Cătălin C, din Retezat:

”Hai salut!

Va transmit si eu pozele pe care le-am facut. Sper sa va placa.

flic.kr/s/aHsmG6QYUn

Multumesc Artemizei ptr. organizare si celorlalti care au participat la aceasta excursie frumoasa.

Sa ne vedem cu bine!

Doamne ajuta!”

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria