Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 15-21 martie 2021

acum 2 luni 3 săptămâni - acum 2 luni 3 săptămâni #4086 de angela
In aceasta saptamina a echinoctiului de primavara a venit iarna cu viscol furios la munte si depuneri serioase de zapada noua.

De data aceasta Cronica are mai multe intrari de simbata si se deschide cu raportul lui Iura:

Gagu - Florei - Posada
Când vremea ghioceilor trecuse cam de multișor și nimeni nu se mai aștepta s-a zbârlit vremea pentru două zile și iata-ne, surprinzător pentru perioada echinocțiului spărgând la zăpadă pe munte cum n-a fost nici în ianuarie. Ger, vânt de cagulă pe alocuri, troiene și cornișe cât un stat de om, asta a fost sâmbătă pe culmea Gagu în Baiului. Am urcat din Sinaia Sud pe piciorul Gagului cu zăpadă moderată în pădure. Soarele a fost scump la vedere, doar în orele dimineții, fiind repede acoperit de nori grei de ninsoare. Echipa noastră de 7 s-a alăturat unui grup de 11 condus de Marian (Liberi pe munte) cu care am mers împreună cea mai mare parte a traseului. De la vârful Florei noi am coborât în Posada pe când ei au continuat spre Comarnic. În zonă au mai operat și alte două echipe (Mihai Râciu și Răzvan veniți din Comarnic prin Secăria, care cu coborât pe urmele noastre și Ioana cu Anișoara care au urcat culmea Gagului din Valea Largă. Cele două echipe s-au intâlnit, nu și cu noi, care eram deja în coborâre spre Posada, unde am prins lejer Regio 3008. Distanța - 15,3 km, 6 ore în mișcare.
Pozele:
photos.app.goo.gl/KmsrHf2xFkfdU2jt7

La ideea Brindusei, de data aceasta am ajuns...
spre Izvoras:
photos.app.goo.gl/pNY6ZztKBPvYXCdD6
desi initial eram cam nehotarita pe unde sa fac o mica plimbare, cu toate ca imi luasem si rachetele, sa fie! Cochetam cu ideea de Predeal, poate spre Susai, sau peste Gilma, desi mie personal Predealul nu prea imi place, dar nici nu dormisem grozav si nici nu prea ma simteam in stare de mare lucru oricum. Stiam ca ma pot baza pe Mihaela sa mergem impreuna undeva chiar fara pretentii, ca sa luam aer :) Cind a venit Brindusa pe 3001, am facut o sedinta scurta adhoc cu fetele si s-a hotarit rapid, incerc sa ii arat citeva din punctele de reper ale traseul, cit oi putea... ca isi dorea fixarea lor in memorie, sa invete traseele pe care posibil sa nu prea mai merg fiind prea lungi sau prea grele pentru mine mai nou. Silvia a zis imediat ca vrea, si uite asa, am coborit in Sinaia sud, in grup suficient de numeros ca sa putem aborda forestierul de pe valea Zgarbura si intrarea in Calea Codrului prin plaiul Coltii lui Barbes. la staiat de gaze s-a atasat de noi un ciine frumos si destept, foarte simpatic care ne-a distrat cu veselia lui, care s-a bucurat mult de zapada noua tot drumul. Era un ciine doritor de plimbare, am mai avut insotitori canini din acea zona care au fost foarte simpatici, cu aceeasi pasiune pentru drumetie.(nu erau vagabonzi, nu veneau pentru mincare sau doar din dorinta de socializare=sa isi gaseasca un stapin)
A fost o tura cu destule surprize placute, pentru ca zapada a fost acceptabila ca grosime, usoara si pufoasa,am avut parte de soare in prima parte- din pacate ulterior s-a innorat si chiar a mai si fulguit usor, a fost aparat de vint sau fara vint, destul de cald- fata de ce ne amenintase prognoza a fost mult mai bine. in plus au aparut podete in locuri unde nu am vazut asa ceva in ultimii cel putin 30 de ani! Un prim podet era la trecerea Zgarburei, mic dar util. Mai sus, cam moale terenul si cu zona putin schimbata fata de cum mi-o aminteam, au aparut drumuri de tractor mai noi si s-a cam schimbat poteca de creasta, mai neumblata, citiva copaci doboriti, unii foarte mari si care ne-au incetinit un pic. Totusi am ajuns fara probleme in Calea Codrului, unde dupa o vreme chiar a trecut o turma de ATVisti, facind evident urma si lasind mirosul specific, de care nu ne-am prea bucurat. Un pic inghetat initial si alunecos, apoi am parasit Drumul Codrului si am luat drumul forestier Vinturis. Ici-colo cam moale sau chiar si cu balti care se inmuiau sub soarele care ne rasfata. Eu am mers inainte cind ceilalti s-au oprit la un ceai ca sa vad cum este trecerea vaii Dorului, mare mi-a fost surpriza sa gasesc podet pe acolo, asa ca trecrea a fost foarte usoara. Intrasera cu TAFuri si spre Izvoras, ne-am si intilnit cu unul lasat pe acolo. Si, podet peste Izvoras!, de necrezut. Totusi dupa aceea nu mai fusese alta miscare si drumul a continuat mai mult sau mai putin cum il stiam mai degradat in ultimii ani din cauza viiturilor pe torentele laterale si a terenului cam umed. Prima vale laterale a fost OK, la a doua (cu multi ani in urma si aceste vilcele aveau treceri bune, peste tuburi, dar...) malul era rupt parca mai rau decit il tineam eu mine(tot rau!!) si nu prea stiam cum sa facem traversarea... la vale ca la vale, dar la intoarcere nu stiu cum ar fi fost de tirit inapoi in sus! asa ca am acceptat imediatr oferta Mihaelei sa se intoarca cu mine, pentru ca eu oricum nu aveam de gind sa merg pina sus la cascada ca deja cam obosisem si ma gindisem ca voi merge cu grupul pina unde incepe urcusul final spre cascada. Nu mai era mult, timp era destul, dar... nu prea imi suridea sa fac trecerea aia foarte dificila. Poate o cordelina ar fi util pentru alta data, pe acolo... o fi ceva copacel dupa care sa o dai... Asa ca i-am mai explicat o data reperele apropiate de care avea nevoie ca sa se orienteze ca sa nimereasca poteca spre cascada si a resuit sa ajunga acolo, aparent Ok, dupa trackul primit de la Silvia dupa tura si raportul ei pe telefon. A spus insa ca au fost foarte multe cazaturi de copaci, si mai sus, motiv pentru care nu au mai urcat pe platforma aceea inierbata de deasupra vaii de unde altadata veneam spre Transbucegi si poteca spre Paduchiosu. (avind in vedere configuratia terenului si zapada care era probabil si mai mare pe acolo, cred ca oricum nu ar fi putut face bucla respectiva, fiind prea periculos sa traversezi pe acolo fata muntelui- asa ca s-au intors pe acelasi drum pina la DN) Cu Mihaela noi am revenit la Drumul Codrului pe care l-am urmat pina la Fintina lui Gatej, unde am oprit pentru o alimentare cu apa si apoi pina la capat, la Sinaia. La bariera de la capat a fost cam neplacut, alunecos si plin de masini care ne gazau ca se tot inghesuiau sa fie cit mai aproape de gondola. Am scapat insa de acolo si apoi am tropait pe strazile Sinaiene spre parcul Peles prin care am revenit la manastire si gara, via parc si scari. Cum am ajuns inainte de 3008 cu vreo 10-15 minute am profitat si am ajuns acasa devreme.

Mihai R este urmatorul raportor in ordine cronologica:
Comarnic - Muchia Bungheză - Vf. Gâlmăuța - Doamnele Tituleni - Vf. Mierlei - Vf. Gagul Mare - Culmea Gagul Mare - V. Largă 20.03.2021
Multă, multă zăpadă pe munte! Vremea pare mai bună sâmbătă. Aleg să urcăm din Comarnic, pe dealuri, unde zăpada nu are mai mult de 10 cm. Coborâm din Muchia Bungheză spre stânga și una din ulițe ne duce în apropierea unei case unde doi dulăi se reped spre noi. Salutăm de la distanță omul din fața casei... Cotim stânga prin îgrăditura aceleași case și aproape de gardul care limitează îngrăditura aud din spate omul care locuiește acolo: ”ieși că pun câinii pe tine!”.
Cotinuăm spre Vf. Gâlmăuța și spre limita satului de pe Dealul Florei ne înconjoară 6, 7 dulăi. ”Ne taxează” cu niște biscuiți și o plăcintă cu brânză și ne conduc spre limita satului. :)
Urcăm spre Doamnele Tituleni. Zăpada este din ce în ce mai mare. Începe să ningă. O pauză scurtă în Șaua Mierlei și continuăm pe urmele unui grup numeros pe care l-am văzut mai de jos, de la distanță. Pe Vf. Mierlei cerul gri închis se deschide exact deasupra noastră și ne salută soarele. Coborâm pe Culmea Gagului și reîncepe ninsoarea și vântul. În spate Coama Câinelui și Creasta Baiului sunt complet acoperite de nori cenușii. Mai jos reapare soarele. În depărtare Bucegii sunt acoperiți de nori. Pentru că este devreme coborâm ușor spre V. Largă și urcăm în Re3010 la 17:51.
A fost o tură frumoasă de iarnă autentică, la sfârșit de martie.
Pe data viitoare!

photos.app.goo.gl/u5Mwm5xanThE2rb47

Artemiza a ales un traseu ceva mai la sud:
In cautarea belvederelor catre Barajul Paltinu ?
Cred ca cea mai frumoasa viata in perioada de pandemie ne apartine noua montaniarzilor ! De ce ? Pentru ca abia asteptam sambata sa ne revedem in trenul nostru , trenul planificarilor de drumetie ! Asa a fost si astazi 20 -03-2021, cand in ciuda avertismentelor de zapada foarte mare la munte , trenul a fost aproape plin de doritorii de drumetii ! Multe propuneri de la cele mai indraznete ... la cele mai normale ! Pentru ca sambata trecuta am mers si prin ceata densa intr-o zona periculoasa ( partia Cocosul !) , de data aceasta alaturi de trei montaniarzi indrazneti ( Gabi C , Gigi G, Elena H si eu Artemiza C ) , am propus un circuit de la Nistoresti - peste dealuri - spre Izvor si Nuc , apoi pana spre Vf. Frumos ( 1047 m. alt . ) de unde mai aveam doar 5,8 km pana la Barajul Paltinu de pe Valea Raului Doftana . Pana la primul Izvor si locul numit ,,La Nuc " a fost oarecum simplu noi tot cautand puncte de belvedere sau admirand din loc in loc cornul inflorit . Incercand sa ajungem la Vf. Frumos ( 1047 m. alt. ) , am avut de muncit putin escaladand cu placere ( sau de nevoie ) , copacii rupti de furtuna anului 2020 , care ne-au blocat drumul in multiple randuri ! In final am ajuns la locul de picnic , cu o pauza de jumatate de ora deasupra Lacului Paltinu admirandu- i culoarea albastrul - turcoaz ! Ne-am continuat circuitul peste dealuri ajungand la Comarnic dupa 22 km , cu 20 de minute inainte de plecarea trenului . A fost o tura frumoasa , relaxanta , fara noroi ( ca alte dati ! ) , fara vant , fara nici un fel de precipitatii , am inspirat aerul curat si ne-am bucurat din plin de multe puncte de belvedere !
photos.app.goo.gl/sg9QHJdfgaR3kk41A

Svetlana continua sezonul de schi:
Din nou la Sinaia, ceața, soare la început și sfîrșit, friguț, și zăpadă!
photos.app.goo.gl/Yu6oAg4hbvqUZS3a8

... va urma ...

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 2 luni 3 săptămâni #4088 de angela
De la Mitica L avem un link de facebook (probabil temporar, din ce stiu eu):
m.facebook.com/story...0&id=100028033994233
cu tura lor din Baiului
inca o tura frumoasa, impreuna cu colegii din club. Un grup de 14 persoane am plecat pe Piciorul Sorica, Cabana Popasul Uriasilor, Varful Urechea, Piciorul Urechea, Drumul Afinarilor, Azuga

acum 2 luni 3 săptămâni #4089 de MihaelaDobrin
Simbata 20.03.2021-Sinaia-Cota 1400-Schit Sf.Ana-Poiana Stinii-Vulparie-Sinaia. Zi de iarna cu zapada din belsug si soare. Am mers pe urme facute dar zapada destul de obositoare, asa ca am evitat ultimele scurtaturi, mergind de soseaua plina de zapada.
photos.app.goo.gl/eT1tYmKAi7TrjmW58
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: angela

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2021 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria