Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

saptamina 10-16 mai 2021

acum 2 luni 1 săptămână - acum 1 lună 4 săptămâni #4110 de angela
De data aceasta lenea ma mina sa pun aici putine cuvinte in plus fata de cele notate la rind despre ce s-a mai comis pe la noi.
Inca este destula zapada desi este mijlocul lunii mai, cind mai toata lumea intreaba dar cind infloresc narcisele... mai e putin de asteptat, probabil abia peste 2 saptamini-anul acesta.

Pina una alta am avut surpriza unui grup chitit pe Poiana Hotilor (unii si pe Gurguiatu), asa ca ne-am trezit cu un grup numeros ca niciodata care aveau nevoie de 'suport' de orientare, promis de Gigi mai ales /si eu facusem propunerea mai discret citorva prieteni. A fost mai dificil decit alte dati, desi orientarea a fost mai usoara daca stiai ce cauti. Totusi... multi aveau amintirea unei ture lungi dar mult mai usoare decit s-a dovedit de aceasta data. Adevarul e ca pe vremea cind inca opreau trenurile la Valea Larga mergeam mult mai des pe acolo (deci era mai umblat!) si orientarea in sensul opus era si mai usoara, ca marcajul e cvasi-inexistent. Am urcat din Posada trecind pe linga schitul Lespezi spre Poiana cu Peri si in saua de dupa Plesuva am cirmit toti spre dreapta... urmind lunga culme de deasupra vaii Beliei, pe care ne-am intilnit si cu un urs (care si-a vazut de drum insa cind ne-a observat). Cam de pe acolo sint singurele vederi la distanta care merita mentionate, iar in rest din pacate am gasit drumul distrus destul de rau de tractoare. Urcarea spre locul unde se separa traseele spre Gurguiatu si Poiana Hotilor ne-a cam scos sufletul/mai era si uritit de rimat ce era... acolo ne-am regrupat cu totii si pe final ne-am despartit cam 50-50! Grupul care s-a dus spre Gurguiatu a renuntat la Poiana Hotilor si au plecat, noi am facut o pauza mare in Poiana si apoi am urmat drumul de culme care duce spre cota1000. Inca nu eram decisi pe unde vom cobori, dar nu am luat in calcul lungimea traseului, indiferent care varianta o alegeam... Mie mi-era putin teama despre ce ar fi putut sa ne astepte pe coborirea de la linia de inalta tensiune, prima optiune- tot din motive de neumblat recent (pe harta mea Locus era insa figurat traseul, dupa cum aveam sa imi dau seama ulterior cind ne-am 'batut' in GPSuri cu alt participant la tura/care avea ceva detalii utile pe Muntii Nostri!) Le mai spuneam eu ca pe vremuri noi urcam cumva intermediar, dar ca nu am repere de sus... pina la urma am zis de drumul forestier care era sub noi, sa coborim la el, si am 'balaurit-o' incolo nenimerind exact muchiuta din amintirile mele, ajutati de ce se vedea pe harta/aplicatia Muntii Nostri. Nu a fost grozav, dar cum stiam ca vom cistiga ceva timp am zis ca e mai bine decit sa continuam spre Sinaia... Eh, a fost cum a fost, am coborit unde trebuia in forestier chit ca nu paruse ca sintem pe drumul cel mai bun, de unde mi-a facut mie cu ochiul ceva aparent poteca care parea ca merge spre vale- locul unde altadata urcasem de multe ori venind de jos. Aici a fost si mai cu cintec dar din fericire am razbit in final, dar abia in ultima portiune am nimerit coborirea utila la confluenta celor doua fire. Am incercat sa tinem muchia marcata de forestieri pentru ca altfel era prea alunecos unde paruse ca mai era ceva gen poteca era prea rau... Doar ultima portiune a fost poteca bunicica si iata-ne in firul vaii. De aici stiam ce vine, sigur ca s-a mai schimbat si mai jos, a mai alunecat un versant, s-a mai latit un forestier care mai demult era mai ingust, dar de acolo aveam doar vreun kilometru si jumatate maxim 2 pina in halta. Doar ca a fost un pic cam multa apa pe urmele facute de camioanele grele care scot lemn pe firul vaii, ceea ce a facut ca sa mai intram si prin apa pe alocuri ca sa trecem. Am ajusn la timp jos si am mai avit timp sa mergem si la apa, si sa ne mai odihnim pina a sosit trenul. Dintre cei cu Gurguiatu unul singur a prins trenul la Comarnic, desi unii dintre ei erau deja aproape- i-am zarit din tren (oricum majoritatea erau cei care merg cu IR).
Iata citeva/putine poze din tura de Poiana Hotilor: photos.app.goo.gl/XktGQYw33bLStGrR6

Excursia spre Gurguiatu, de la Diana:
flic.kr/s/aHsmVNGEww

Ion H a trimis urmatoarele:
Album Posada - Refugiul Florei
Noi am fost vis-a vis!
Am fost cu 3003.

Doamna Vali, Viorica Voicu, Raluca Valeanu impreuna cu o persoana noua (pentru mine) Cristina si Ioana Richter (in premiera pentru ea la noul Refugiu Florei)

15 mai 2021 Posada-Refugiul Florei-Prin livezi-Marcajul vechi-Posada
photos.app.goo.gl/oc7SkMfneePo9GQm6

Iura a ales Baiului:
Fără voia noastră, iată că urșii sunt tot mai prezenți în turele Florii de Colț iar uneori ajung să influențeze semnificativ și turele respective. Așa s-a întâmplat sâmbătă, când urcând din Sinaia pe Piciorul Gagului aveam intenția să coborâm pe piciorul Mierlelor spre valea Doftanei până la stână urmând ca apoi sa traversăm valea Mierlelor pentru a ieși la marginea Secăriei și de acolo în Comarnic. Nu a fost să fie deoarece în creastă, deasupra stânei, doi urși leneveau la soare și, cu tot grupul de opt persoane nu au binevoit să plece nici dupa vociferări și fluerături. La început am cerezut că sunt câini, dar ce să caute câinii acolo înaintea deschiderii stânelor? Cand ne-am apropiat la vreo 200 metri am vazut că e vorba de urși, cel mai probabil o ursoaică cu un pui mare. Cum nu voiau sa plece și nu puteau fi ocoliți, a trebuit să schimbăm traseul, să coborâm cu multă trudă in valea Mierlelor în zona ravenelor pentru a ieși în final pe creasta Doamnele Tituleni în zona stânei, de unde am coborât fără alte aventuri pe Bătrâioara și apoi pe valea Floreiului în Posada. Ursii au stationat in acelasi loc mai mult de o ora, i-am putut urmari pe toata durata ocolului nostru după care au coborât în pădure în valea Mierlelor. De reținut că aceasta nu a fost singura întâlnire de gradul trei din acea zi, grupul de Poiana Hoților având și el parte de un moment de suspans, dar se pare că cu un urs mai de bun simț care a înțeles să se retragă din potecă. Urmare a incidentului nostru s-a pierdut mai mult de o oră , a trebuit urcată culmea Doamnele Tituleni și nu am mai avut timp să mergem până în Comarnic, de accea am coborât prin Bătrâioara la Posada. Pe track-ul din ultima poză a albumului am marcat punctat cum ar fi aratat traseul daca ajungeam la stana iar linia continua arata ce a iesit. În total au fost 22,2 km parcurși în 7 ore 20 min mers efectiv și o distanță verticală (urcări și coborâri) de circa 2300 m, mai mult de un Baiul Mare dus întors, în principal datorită urcărilor și coborârilor repetate în vale.

Din punct de vedere fotografic, iar am avut baftă de lumină bună, care a pus în valoare culorile intense ale vegetației de primăvară. Albumul complet aici:
photos.app.goo.gl/QQQdu27kaygVR5PB6

Mihai R a avut planuri mari in acest sfirsit de saptamina- o tura de vale:

Poiana Țapului - V. Babei - Piciorul Pietrei Arse - Sinaia 15.05.2021
Sâmbăta asta prgonoza spune că după amiaza va fi cu ploaie, pe munte. Vreau să urc o vale și ezit între V. Albă și V.Babei. În IR este o echipă care merge pe V. Albă dar va trebui să îi ajungem din urmă. Trenul nostru ajunge cu 30 min. mai târziu. În Regio suntem doi care am vrea o vale. Alegem V. Babei: nu vrem să îi ținem pe loc pe cei din față și V. Babei este mai ușor de parcurs. Vrem să parcurgem repede valea să scăpăm de ploaie... Pierdem din păcate peste o oră până găsim poteca spre firul văii. Pădurea este plină de doborâturi și nu mai seamănă cu ce știam...
Zăpada este foarte murdară la intrarea în vale. Mai sus este plin de brândușe. În zona bifurcației nu mai este zăpadă. Pe deasupra trec două capre și câteva pietre zboră pe lângă noi. Partea de sus a văii este plină de zăpadă. Pe ultimii metrii zăpada este foarte moale și fărâmicioasă. Bucăți mari o pot lua oricând în jos... Ocolim prin dreapta și ieșim în platou. S-au strâns nori. Ne așteptăm să înceapă ploaia anunțată. Dă câțiva stropi și norii se îndepărtează. Coborâm pe frumosul traseu de pe Piciorul Pietrei Arse. Pare că nu mai sunt pericole serioase aici pentru cei pasionați de drumeții și cu condiție fizică bună. Traseul ar putea fi deschis.
Luăm RTrans la 19:10 spre București.
A fost o sâmbătă frumoasă pe munte, într-o primăvară întârziată, la mijloc de mai!

photos.app.goo.gl/A5K3L7W4Rh46G7Ez5

Marian C a fost pe
2021.05.15, V.Mălinului, V.Priponului
Durată 9 ore (de la Cabana Gura Diham). Zăpada uşor moale, apare de la începutul V.Mălinului şi e prezentă până spre sfârşitul V.Priponului. Am întâlnit schiori freerider. Toate săritorile erau acoperite de zăpadă, sunt necesari colţari şi piolet. S-a exersat oprirea în piolet pe V.Mălinului.
photos.app.goo.gl/ZLKzHsKnzb1Mrhdo6

De la Liana P am primit o tura la 'bujorii de la Vlad Tepes/Comana':
12 mai 2021. Prin padure, in cautare de bujori. Sat Vlad Tepes, com. Comana
photos.app.goo.gl/PTojeFFoQAUYTozX8

De la Dumitra a sosit urmatorul raport:
In acest sfarsit de saptamana am facut o excurie pe traseul Via Transilvanica segmentul dintre Praid, Sovata, Campul Cetatii din judetele Harghita Mures. Vremea a fost buna marcajul pe masura iar compania placuta formata din 6 participanti.
photos.app.goo.gl/g2...gl/g2p3YzKxhi9A8beY6

Si Vali G a spus prezent simbata: pe Valea Alba
Mare bulevard Valea Albă ! Schiuri și plăci multe pe Valea Albă, o vale încă continuă cu zăpadă pe săritori. Bicicliști nu am văzut...încă, dar foarte mulți începători care nu știau ce este Valea Albă. O doamnă ar fi preferat să urce cu placa în spate decât să continue calvarul pe vale, iar un schior care a căzut, nu a știut să reacționeze, a prins viteză și s-a oprit cu capul într-un bolovan mare.
Versanții curățați de zăpadă, săritorile acoperite și zăpada moale ne-au permis să urcăm valea fără emoții. Am fost 9 , cu Alex din Bușteni. Pe platou ne aștepta un vânt tăios și rece, iar dinspre Coștila veneau nori negri și ceață. Ne-am despărțit în două grupe: una pe Valea Caraimanului, iar cealaltă pe Piciorul Pietrei Arse. Pe Valea Caraimanului poteca este incă acoperită cu zăpadă sub fantomatica cabană Caraiman.

photos.app.goo.gl/MxXRsWKjo947pM8LA

... va urma ...

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 2 luni 1 săptămână - acum 2 luni 1 săptămână #4111 de MihaelaDobrin
Duminica 16.05.2021-Sinaia-Poiana Regala-Poiana Tapului-Urlatoare-Busteni-Vremea neprielnica ne-a determinat doar sa ne uitam catre Piciorul Pietrei Arse si sa optam pentru drumul catre Poiana Tapului. Multi copaci cazuti in poienitele cu leurda dar deja se formasera potecute ocolitoare. Aproape de drumul forestier, la coborirea din padure, s-a intrat cu utilaje si taiat copaci deteriorindu-se poteca si o parte din drumul forestier. Am scos la un moment dat mantalele de ploaie dar nu a fost nevoie de ele decit in Busteni.

photos.app.goo.gl/L79USTJeLiKmYsPq7
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: angela

acum 2 luni 6 zile - acum 2 luni 4 zile #4113 de angela
completari de ultima ora:

Misu D a ales zona Secariei pentru simbata aceasta:
Comarnic - Muchia Bungheză - Secăria - Vf. Corneanu - Șotrile - Vistieru - Nistorești 15.05.2021
photos.app.goo.gl/PNKvioRPLxaAY6mP7

Svetlana a fost ceva mai la distanta, iata ca a venit si ea cu raportul cu 2 albume:
Din excursia din acest we, în Clisura Dunării, prima zi: plimbare cu șalupa pe Dunăre, la Cazanele Mari, pînă la Peștera Ponicova, plimbare pe Ciucaru Mare (mai tîrziu vor fi multe fragi aici), Tricule.
Clisura Dunării - Ciucaru mare
photos.app.goo.gl/1FH4CG1EJLFmCv2eA

A doua zi în Clisura Dunării, cu Arhiva de geografie, cu principala activitate escaladarea Măgurii Trascovăț (760m aproximativ), apoi un sat cehesc, apoi altă plimbare. Multe flori, liliac, pinii negri ai Banatului, o țestoasă Hermani, mică, pui.
Măgura Trascovăț
photos.app.goo.gl/N93WghnuBC1LVRDk8

Ultima zi din excursia din we trecut, Ciucaru mic, cu lapiezuri, o rădașcă mică și ploaie, Orșova, Mănăstrirea Sf. Ana fondată de Pamfil Șeicaru.
Ciucaru Mic
photos.app.goo.gl/kTPehng8f7zrnidx9

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2021 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria