Donează 3.5%

Donează 3.5% din impozitul pe venit pentru anul 2023.

1. Dacă ai cont în SPV (spațiul privat virtual) completează formularul 230 (folosind Acrobat Reader sau alt soft echivalent) cu datele personale şi datele clubului şi depune-l online pe site-ul ANAF: Formular-230-2023-online.pdf (right-click + save link as... PDF-ul nu poate fi vizualizat în browser).

2. Dacă nu ai cont în SPV (spațiul privat virtual) printează formularul 230, completează-l cu datele personale (conform instrucţiunilor din document) şi trimite-l prin poştă la ANAF: Formular-230-2023-print.pdf (click pt a fi vizualizat în browser sau right-click + save link as...).

Data limită pentru depunere: 25 mai 2024.

Îţi mulţumim!

saptamina 5-11 februarie 2024

11 Feb 2024 09:05 - 13 Feb 2024 11:03 #4796 de angela
saptamina 5-11 februarie 2024 a fost scris de angela
Am avut parte de o saptamina de primavara calda in februarie, motiv pentru care lume mai multa a inceput sa se reactiveze - dupa 'hiberbare'. Horia a fost foarte activ cu bicicletele, Propunind tura dupa tura, dar nu numai, dupa cum veti vedea din raportul Artemizei, care ne-a trimis un album cu o plimbare pe la Caldarusani - Moara Vlasiei:
Drumetie cu dans pe frunze uscate!
Joi  08- februarie  2024  un  grup de montaniarzi de la  Clubul Alpin Floarea de Colt Bucuresti, dar si simpatizanti a parcurs o drumetie in circuit de  la  M-rea  Caldarusani- raul Vlasiei - padure - raul Cociovalistea - Moara  Vlasiei (doar  14 km)- intoarcere la Bucuresti cu  autobuzele STV.  A fost o vreme  foarte  frumoasa, am inspirat aer curat de campie  si padure, am  admirat campuri inverzite ,culorile  albastre  ale celor doua rauri, multe lebede, papura  si  stuf, am cercetat  primii muguri ,am cules macese din anul trecut, iar la  ora  14,00  ne-am  asezat in mijlocul padurii la un picnic, am  povestit, am cantat si am dansat pe frunzele  uscate.
photos.app.goo.gl/awcwSE6wcrpbZyAE9

Dupa o pauza cam lunga, am reaparut si eu pe Valea Prahovei si am avut surpriza placuta sa vad mai multa lume pe R3021. Nemaivorbind ca un grup destul de numeros a trecut la Comarnic din IR tot la noi, cu plan de oprire la Sinaia Sud, pentru ca planul lor era sa urce Piciorul Gagului
Raporteaza Liana P:
Sambata, pt ca ne-am propus abordarea Baiului pe piciorul Gagului, ne strangem noi cei sariti din accelerat la Comarnic cu o suma de colegi din personal si debarcam in Sinaia Sud. Intram pe V Cainelui, pe la case, iar pe picior ne intalnim si cu grupul de colegi din IR (oameni responsabili) care au ales varianta Sinaia - taxi - Sinaia Sud. Rezulta o trupa de vesela de ... 13 bucati. Prin padure - caldura mare, iar zapada f scumpa la vedere, apare ici si colo abia la golul alpin, mai spre nord. Sus pe creasta batea vantul destul de serios, ca sa nu zicem ca am carat canadienele degeaba. Undeva pe sub Dragan eu, din motive de carcei si Mihaela din solidaritate, ne intoarcem spre Piciorul Cainelui si coboram in Sinaia. Restul trupei au urcat pe Baiul Mare si, dupa cum isi propusesera, au coborat probabil pe Tufa

photos.app.goo.gl/9NqLXHsLxtuUe8Wg6

A fost o zi inca de primavara, cu ceva soare si relativ putina zapada si temperaturi prietenoase, care imbiau la mers. Pe alocuri insa am simtit vintul, chiar si in padure, la altitudine joasa.
Un grup mergea spre Postavaru, altii spre Predeal, citiva la Diham.
Dar vor veni, sper si ceva rapoarte, pe care le asteptam.
Pe 3028, cu care m-am intors, m-am revazut cu o echipa de 3, veniti cu R3023, care au mers de la Sinaia spre Busteni, pe malul drept geografic al Prahovei.
Eu am coborit in Poiana Tapului si am mers in directia stinei Mici, intr-o plimbare in care am revazut bucati de drum pe care nu am mai mers demult. Am urcat povirnisul dintre case (varianta mult calcata pe vremuri, dar pe care aproape ca am uitat-o) si am urcat in DF pe care am mers spre sud, depasind locul de unde de obicei urcam pe muchie spre Stina din Picior, apoi la bifurcatie am mers pe DF Sipa. La inceput cu putin noroi pe alocuri, mai incolo a aparut si ceva gheata, iar inainte de podul care trece firul vaii mi-am pus 'pisicile' ca era deja gheata si zapada. Zapada apoi a devenit continua, doar cu mica intrerupere in dreptul unui izvor binevenit si eventual de retinut pentru alte ture. A fost o zona in care erau si urme de taieri 'de gradinarit' scria pe o tabla, dar drumul era acceptabil. Daca la inceput am transpirat si am mers la tricou, ulterior au fost zone in care mi s-a facut frig si treptat m-am imbracat, am pus si polar gros si caciulita si manusi. Pe la 11.45 inca nu ajunsesem la capatul DF, de unde mai este o bucata pe vale pina la locul unde incepe drumul de acces spre stina, asa ca mi-am dat seama ca nu voi reusi sa fac o tura dus-intors pina la stina cu balansoar, ca mergeam cam incet - asa ca am facut o pauza, am mincat 'MD' pe un trunchi de copac cazut la marginea drumului si am decis sa fac cale intoarsa, si sa explorez accesul dinspre Sinaia. Cale intoarsa cu ceva pauze, dezechipare in sens invers, fara sa ajung totusi inapoi 'la tricou', dar am mers cu o bluza de trening de polar subtire.  La bifurcatie am intrat pe DF Sipa pe care am mers pina dupa o prima urcare si o curba peste o culme secundara. Pe acolo au trecut pe linga mine 2 motorizati (un ATV si o masina de teren) care au luat-o la vale brusc inainte de a ajunge in culme, si se vedea binisor sub drum oblica spre Sinaia pe care au mers. Am mai urcat un pic, si dupa harta mi-am zis ca voi intercepta probabil acel 'drum' in ce imi planificasem eu- coborirea pe culme si apoi spre sud oblic, spre capatul unui drum figurat pe harta care m-ar fi dus la asfalt si prin zona locuita Piatra Arsa/Cumpatu. Asa a si fost, ceva mai bine pe linga drum decit in santurile cu pamint moale si am ajuns la o prima antena de unde era acces auto clar. Ceva mai jos o a doua antena si o casa aferenta (cu ciini, ca sa il citez pe Andrei B cu care am schimbat impresii in tren). De acolo drum si mai bun, la un moment dat era o ramura care cobora spre firul apei la stinga- banuiala mea este ca este acces spre ceva gen captare pe care o nimerisem altadata intr-o explorare.  Dar atunci nu imi placuse deloc - nu era comoda ocolirea gardurilor si accesul spre drumul care se vedea aproape dar era complicat. Eu am continuat spre asfalt si apoi pe strada, urma o coborire cam dura spre linia CF si in continuare niste km ... pod peste Tufa, capatul liniei de autobuz din Cumpatu... Si de acolo stim cam ce urmeaza, daca vreodata am nimerit sa coborim Tufa spre DF si la vale in Cumpatu. Nu am vrut sa vin pe podul CF, asa ca am mers pe drumul de masina, am ajuns in 'centura' Sinaii, iar dupa ce am trecut valea Pelesului am coborit scarile si am mers pe linga linia de tren. Pe la 3 eram la gara, pauza mare, dezechipare, cumparat bilet, masa... la mesele din fata cladirii unde era cindva o 'circiuma' acum inchisa si cred ca si muzeul feroviar.
Putina lume la ora aia, ziua s-a lungit. Am facut putine poze, dar puteti sa vedeti macar ceva din ce am vazut eu.(poate ii tenteaza pe cei care inca stau acasa, si vor sa vina in vreo plimbare mai modesta alta data :) ca ture mai serioase nu stiu cind si daca va mai pot promite! si constat cu tristete ca lumea pur si simplu uita de alte trasee decit citeva 'ras-parcurse' pe care le mai stiu unii sau doar cele marcate... si e pacat, se pierd! cei care mai merg nu le-au invatat, nu le stiu. Exista si altceva decit eternele Pitiponc, Clabucetul Azugii, Muchia Lunga.)
photos.app.goo.gl/TCXCHdkjQxGpJjQ76
Pe tren am vazut deja ceva poze de la Ilie I (a fost in platou - pe la Babele si apoi spre Sinaia) si chiar din Baiul Mare, de la cei din grupul de Gagu).

Am primit de la Andrei, raportul in stilul cu care ne-a obisnuit deja. Il pun aici, nu la Cronica Seniorilor... ca a fost simbata:
Drumetia de Sambata 10.02.2024    a fost pe malul drept geografic al

vaii Prahova. De la Sinaia pe  forestier Opler-Poiana Tapului apoi
prin padure la cca 900m catre Manastirea Caraiman Busteni, poze si
filmulet aici    youtu.be/2tvu07Hleg4

Si un film scurt (si clic pe sagetica se poate derula seria de filme
scurte) youtube.com/shorts/Dorslsdq4K8?feature=share

... va urma ...

Reamintim că cele prezentate de noi în Cronica sînt de regulă activitități ale membrilor activi ai Clubului Alpin Floarea de Colt / foști membri/ și ale simpatizantilor noștri, majoritar cu participare și a altor colegi. Participarea la aceste ture este gratuită  și fiecare este responsabil pentru alegerea turei sau participării, dar dorim să ne cunoaștem înainte de a accepta noi membri în Clubul nostru.
Sîntem deschiși celor care vor să ni se alăture în ture, le primim contribuțiile la Cronică, chiar dacă nu fac parte din Club, fără însa a ne 'lăuda' cu ceva care nu ne aparține, contributorii fiind responsabili 100% de ceea ce trimit sau postează singuri la Cronică.
Ultima editare: 13 Feb 2024 11:03 de către angela.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
12 Feb 2024 11:58 #4798 de MihaelaDobrin
Scris de MihaelaDobrin pentru subiectul saptamina 5-11 februarie 2024
Simbata 10.02.2024- Sinaia Sud- Picior Gagu- Vf. Mierla- vf. Vornicu- vf. Piscul Ciinelui- Sub vf.Dragan si retur la Culmea Ciinelui- Sinaia. La propunerea lui Vali C. pentru Gagu, ne-am adunat din IR si apoi ne-am transbordat in R de unde s-au mai alipit citeva cunostiinte, in total 13, numar cu noroc ! A cam batut vintul dar a fost si soare si nori fotogenici iar zapada a fost sub forma de petice  prin zonele umbrite. Sub vf. Dragan , eu si Liana ne-am hotarit sa ne intoarcem la Culmea Ciinelui , restul grupului urcind pe Dragan si Baiul Mare.

photos.app.goo.gl/4rP8kMPJJqQ1aMrdA
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: angela

Mai Mult
16 Feb 2024 11:08 - 16 Feb 2024 11:09 #4799 de angela
Scris de angela pentru subiectul saptamina 5-11 februarie 2024
Si de la Emil, o alta tura in Baiului:
Am mers împreună cu Ture Scurte, într-o tură foarte frumoasă, organizată de Alex Radu și Mihaela Ilie. De la Sinaia am urcat pe Plaiul Tufa pana la Stâna Mare, continuând pe Muntele Cumpătul până pe vârful Baiul Mare (1895 m). De aici am mers spre nord, pe creasta principală a Baiului, via Șaua Baiului-Șaua Băiuțul-Șaua Cazacu (1692 m). Eu am urcat și pe vârfurile Dutca (1715 m) și Urechea (1705 m) dar de pe acesta nu am mai ținut muchia până la capăt ci am luat-o la stânga și am coborât direct la drum. Colegii au făcut o haltă la Popasul Uriașilor (1540 m), eu doar am salutat cabana din mers. O parte din grup a mai zăbovit la cabană, iar o parte au coborât spre Azuga. Când am început coborârea pe Sorica m-am întâlnit cu Titi. Ajuta un grup mare de la Bocancii Veseli. Așa că ultima parte a traseului, pe Sorica, am coborât alături de el. A fost o tură foarte frumoasă, mulțumesc lui Alex și Mihaelei pentru organizare. Cât despre vreme, schimbările climatice se resimt din plin și în zona montană. Altă dată, la data din calendar, ne luptam cu zăpezi mari. În acest weekend vremea era de luna....aprilie. Temperatura maximă la Cota 1500 a ajuns la 6 grade Celsius. Zăpadă nu mai era deloc pe Plaiul Tura, pe Cumpătul era puțină zăpadă, la fel și pe Baiul Mare. În schimb între Șaua Baiului și până aproape de cabana Popasul Uriașilor era zăpadă, nu foarte mare, dar destul de obositoare, la pas. Când era ceva mai tare, când te afundai în ea și tot așa. De la Baiul Mare până la Popasul Uriașilor vântul a fost destul de puternic.
Traseul a fost: Sinaia (880 m)-Plaiul Tufa-Stâna Mare-Muntele Cumpătul-Vârful Baiul Mare (1895 m)-Șaua Baiului-Șaua Băiuțul-Șaua Cazacu (1692 m)-Vârful Dutca (1715 m)-Vârful Urechea (1705 m)-cabana Popasul Uriașilor (1540 m)-Culmea Sorica-gara Azuga (932,69 m).

Pozele, plus câteva comentarii, se găsesc în GooglePhotos:  photos.app.goo.gl/XWuPp8QQaPRi61Bn8

Filmulețele se pot vedea accesând link-urile de mai jos:

www.youtube.com/watch?v=OPPoWPHP_zg

www.youtube.com/watch?v=9kmbYWIyvZw

www.youtube.com/watch?v=cxlMUOSH2hc
Ultima editare: 16 Feb 2024 11:09 de către angela.

Mai Mult
17 Feb 2024 21:09 #4801 de Ilinca
Scris de Ilinca pentru subiectul saptamina 5-11 februarie 2024
Duminica o tura usoara in zona Pestera, la propunerea unor prieteni: am urcat intai de la cabina Pestera spre stana de la iesirea din Horoabe, unde am facut o scurta pauza de pranz. Apoi am revenit la intersectia vailor Doamnele si Ialomitei si, cum vremea era din ce in ce mai frumoasa si mai era suficienta lumina, am urcat pana la cascada. Am revenit la masina la lasatul serii.

photos.app.goo.gl/np89JraGz9vkurQ29
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: angela

Mai Mult
Timp creare pagină: 0.169 secunde

HAI CU NOI Dacă iubești muntele și vrei să ieși în weekend la o drumeţie în natură, în sălbăticia Bucegilor sau în zonele învecinate, te așteptăm sâmbătă și duminică în Gara de Nord la trenul Regio 3021, ora 6:00, primele două vagoane sau trenul InterRegio 1631, ora 7:17. Nu uita bocancii, rucsacul cu mâncare pentru o zi și hainele de ploaie. Te așteptăm cu drag la o tură pe poteci cunoscute sau mai puțin cunoscute! Ai ocazia să faci mișcare, să te bucuri de natură și să întâlnești oameni noi. Potecile muntelui sunt primitoare indiferent de anotimp. Vezi Cronica săptămânală
Pentru ture mai scurte şi mai uşoare, potrivite şi pentru începători, te invităm la drumeţii alături de SENIORI vineri în gara Basarab la trenul Regio 3023, ora 7:45, vagonul 2 la etaj. Vezi Cronica seniorilor

NOTA BENE Unele trasee montane descrise pe site sau prezentate în albumele foto pot prezenta un risc important de accidentare gravă. Traseele pot suferi modificări în timp şi pot fi diferite faţă de cum sunt ele prezentate aici. Informaţiile oferite de autori se bazează pe propria lor experienţă; ei nu-şi pot asuma nicio răspundere dacă informațiile nu sunt exacte sau de actualitate. Folosirea oricăror informații prezentate aici se face integral pe propria răspundere. Autorii nu-şi pot asuma nicio răspundere pentru consecințele ce pot decurge din folosirea, în orice fel, a informaţiilor prezentate pe site. Deasemenea, participarea la drumeţiile propuse se face pe propria răspundere, fiecare având obligaţia să se autoevalueze corect vis-a-vis de ceea ce implică drumeţia pe munte.