Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

Cronica saptaminii 10-16 iunie 2013

acum 6 ani 4 luni #1859 de angela
Aceasta saptamina marcheaza primele excursii de vreme ceva mai buna, din ultima luna. Simbata, desi nu promitea grozav, s-a dovedit o zi buna de mers, cu ceva ceata insa, dar fara ploaie. Duminica s-a mai albastrit si cerul (mai mult), dar punctual norii si vintul si-au mai facut de cap.
Un grup maricel a fost cu autocarul cu Miza in Ciucas. Nu am primit de la nimeni vreun reportaj inca din aceasta excursie, dar, pentru curiosi de cum a fost vremea/muntele, am vazut de la Mihai si Claudia un RT foto ( aici ) din Gropsoare-Zaganu din 16 iunie/tura lor "paralela". Se vad si ceva rodo, si cum a fost vremea.

Simbata am urcat in echipa mare (vreo 15... nu stiu exact, cu sau fara Nic e numarul asta?) pe valea Jepilor la cabana Caraiman si in platou, din care doar trei am coborit pe varianta initial propusa, prin valea Mieilor si poteca Schiel, ceilalti mergind spre Sinaia prin Piciorul Pietrei Arse.
Gigi cu sotia au mers spre cabana Diham. Dl Munteanu, Sensei si Anuta [stim noi de ce, dar nu spunem :)] au facut o plimbarica in zona Sinaii (sub Cota 1400, pna Stinii).

4 persoane au mers pe traseul Predeal-Fitifoiu-Paraul Rece-Cotul Donului- Predeal.

Duminica au fost iar destul de multi (relativ) pe tren (avind in vedere citi sint plecati deja in vacante), dar nu s-a conturat un grup mai mare, in afara de cei care intentionau sa urce in platou pe Piciorul Pietrei Arse.(cred ca si Anuta a mers cu ei, de data asta venind cu bocancii!:))

Unii au facut plimbarele scurte, ba o Coama Lunga - (Diham)- piciorul Grecului (Mioara+catel) sau Gura Diham-La Cleste-Grecu- valea Grecului (noroaie si distrugeri de poteca notabile, in echipa de 3) sau la sinziene pe la dealurile Comarnicului (Stela)... Un grup intentiona sa abordeze partea de jos a vaii Morarului, sub Munticel.

O alta excursie (2 participanti), marca Mirela in... Piatra Mare(desigur!): Timisul de Jos-Sirul Stancilor-Piatra Mare-Tunelul Mare,16.06.2013

Astept in continuare traseele parcurse si pozele colegilor nostri.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 6 ani 4 luni - acum 2 ani 6 luni #1861 de angela
simbata, am urcat pe o vreme care parea amestecata pe valea Jepilor, la initiativa mea, dar cu suport serios si de la fete (Diana, Doina) care s-au interesat la salvamont de starea traseului, dupa ce venise cineva cu vestea ca ar fi fost un pod de gheata rau la cabana Caraiman. zapada pe fir incepe dupa prima trecere a vaii, si trecerile 2 si 3 practic nu se fac, ci se merge pe stinga geografica a vaii pe niste brinite, un pic mai rau, pina poti trece in siguranta pe zapada- deci, aproximativ in dreptul Briului lui Raducu este acest mare "ghetar". Se mai traverseaza o data o limba de zapada pe la intrarea in Briul Portitei, iar "ghetarul" tipic de la ultimul vilcel (care in fiecare an persista pina mai tirziu) se ocoleste, pe trepte de usoara catarare ale potecii, fara probleme deosebite- inainte a a junge la el. Mai sint citeva pasaje mai rele, ca "de obicei" pe acest traseu, de remarcat ca a disparut treapta aceea "scaunel de lemn", dar mai exista scoaba... Cum nu am mai fost recent (anul trecut nu tin minte sa fi fost) pe acest traseu, am remarcat un numar mai mare de cable puse in zona de jos/impadurita, pe care nu le stiam anterior.

Cabana Caraiman arata jalnic din afara, inauntru eu nu am intrat, unii au zis ca era neplacut inauntru, au intrat si iesit, altii au stat sa se incalzeasca un pic, ca afara era un amestec de ceata/vint intermitent, mai ales dupa urcusul transpirat, nu chiar un vis. Dar la un pic de adapost si cu o haina in plus, era OK.
Pe traseu am intilnit citeva grupuri, mai maricele la urcat, in coborire mai mici, si de 2-3 persoane. Inca nu e sezon de Jepi, si e bine asa, ca nu este inca bulevard. S-a pozarit din greu; poate in ideea sepcii/caciulii de aur?
Cascade cu destula apa pe fir, si cascada Caraiman bogata si frumoasa. Ceva flori, rododendroni si stinjenei, gentiene... cascade si pe fir, inspre Babele.
Dupa pauza de prinz, am plecat cam rasfirati pe platou inspre "Piatra Arsa", ba cu soare, ba cu ceata.
In afara de 2 (ulterior, separat si Fat-Frumos a venit tot pe Schiel, ne-am revazut la tren) care am respectat placul initial si dupa ce am tot asteptat sa vina ceilalti care nu mai veneau... si am coborit prin valea mieilor spre poteca Schiel (spre Busteni), ceilalti s-au dus in final spre Sinaia, si au coborit Piciorul Pietrei Arse. Au mai avut parte de o serie de rododendroni suplimentari si niste km in plus.
Poteca Schiel a fost relativ pustie, am mai intilnit totusi o perecehe si apoi un grup mai maricel in urcare, ca in coborire nu ne-a depasit nimeni, la ritmul impus de Doina :P (si oarecum cu teama sa nu pierdem trenul! am ajuns mult prea devreme in gara, evident!)
Pozele mele pot fi vazute aici .

acum 6 ani 4 luni #1862 de angela
Duminica in promisiunea prognozei insorite, am plecat cu mare nehotarire pe valea Cerbului, fara vreun plan precis. Vorbind la telefon cu Gogu/Gabi cind eram in dreptul Plaiului Finului (eu crezind ca ei sint deja in Coama Lunga), am descoperit ca erau cu putin in fata mea, spre gura Diham, asa ca nu m-am mai "bagat" pe poteca BG spre un eventual o bucata ("halca") de Cerb, in recunoastere, solo, si am alergat sa ii prind ca sa mergem impreuna. M-au astepta ei vreo 10 minute, cica, si am inceput urcusul noroios pe saua Baiului (La Cleste). A fost nevoie de niste artificii de deviat din traseu, ca noroaiele sint urite de tot, drumul este destul de distrus, ca asa e la noi, din pacate... Coechipierii mei m-au consolat ca spre Poiana Izvoarelor e si mai rau, de cind au intrat si cu oile, numai copite si mizerie.
In fine, am ajuns sus, unde ne-a intimpinat ceva vint, asa ca nu am zabovit si am virat inspre Grecu, alte noroaie, alte urme de copite etc. Am mers pe sub Leuca, pe motive de stina/ciini. Dupa virf am stat un pic pe iarba, la soare - acolo am intilnit un grup care ne-a intrebat de drumul la Diham Ei au urcat Leuca Mica in hamaieli.
Pe Grecu (virf) am mai facut o pauza de panorame, dar nu ne-am eternizat acolo, ca totusi vremea nu a fost foarte prietenoasa. Nori uriti spre Bucsoiu, in rest foarte piclos, ceea ce iti strica si cheful de pozarit.
Ca sa ne dam interesanti, am ales sa coborind pe vale si nu pe picior, de care ne-am cam plictisit toata iarna. Dar nu stiam ce ne asteapta! In padure destul de multe cazaturi, in vale, potecuta si valea -atit cit au fost, distruse cu tractorul (se pare ca prin februarie/martie, aflu de la Emil). Nici pe acolo nu ma mai tenteaza sa calc o vreme de acu' incolo! Noroc ca cu tot dezastrul am reusit sa trecem fara mari neplaceri, patul piriului fiind genul mai pietros/amestec ca gen de teren, si apa nu prea mare, am mers pe fir relativ OK.
Si drumul forestier se resimte in urma acestor ultime interventii ... inumane.
Ne-am intilnit cu Mioara la Azuga, dar nevrind sa mai stam o ora in gara, noi am plecat cu regiotrans, daca tot l-am prins. In 2h am fost in "Bucurestiul iubit".
Ceva poze , nimic spectaculos... asa ca sa vedeti cum a fost pe la noi, atit cit mi-a ars de pozarit si cit a vrut aparatul sa focalizeze.

acum 6 ani 3 luni - acum 2 ani 6 luni #1870 de angela
Din excursia organizata de Miza am primit de la Rodica. Si-a reluat obiceiul de a face poze dupa niste ani de pauza... ca sa vedem si noi cei care nu participam in excursiile fara alti "cronicari". ce bine!!! (din pacate, albumul nu mai este accesibil in 2017)

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Recente

16 Octombrie 2019
07 Octombrie 2019
02 Octombrie 2019

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria