Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

Cronica saptaminii 15 - 21 iulie

acum 5 ani 11 luni - acum 2 ani 3 luni #1909 de angela
Am intrat oarecum in vacanta, si uite ca nu prea mai primesc date despre ce se comite pe munte... sau intirzie (daca nu stiu "ultima birfa" de pe tren). Sper totusi sa imi mai raporteze si mie lumea citeceva, ca ... ramin fara piine :) si chiar ca imi fac iar "rubrica personala" pe aici, c-o sa scriu doar despre turele mele.
Va rog frumos, postati si voi ceva, daca nu imi trimiteti mie - fac eu rezumatul pe urma cind apuc (momentan am niste probleme cu calculatorul de acasa).

Ce stiu despre simbata, este ca au fost in numar mare (vreo 25...) intr-o tura la cascada Izvoras- virful Vinturis - Virful cu Dor (pe brina)- Sinaia.
Cum amenintasem deja, eu am trecut la caii matizisti, si dupa ceva framintari am organizat impreuna cu citiva prieteni o iesire de 3 masini la Moeciu de Sus, doar ca, pina la urma nu ne-am intilnit fizic si au fost doua echipe separate de circa 30-40minute cam pe tot parcursul. Noi 4, matinalii, am urcat pe valea Bangaleasa, prin Pravale la saua Strunga (TR), de acolo am mers mai mult sau mai putin pe (linga) marcajul de creasta (BR) spre saua Batrina (refugiu), de unde am coborit pe TR, prin Poiana Gutanu/Coltii tapului la casa de vinatoare Bangaleasa si inapoi in vale.
Ceilalti, 7+3 catei, au facut o varianta alpina directa (scurtatura ciobaneasca?) pe care au descoperit-o din CR spre creasta, dupa ce au iesit la gol, in rest cam acelasi lucru, cu variatiuni de "pe linga poteca"/pe creasta matematica.

Deocamdata avem poze de la Iura si de la mine .

Vali, Marian et compania alpina au fost in Coltii Morarului.

De la Rodica am inteles ca a fost si o echipa de Baiului (valea lui Bogdan(?)).

Doina a fost si duminica pe munte, la o plimbarica. Predeal - Fitifoi - 3 Brazi - Predeal pe banda galbena

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 5 ani 11 luni #1910 de Diana

angela a scris: Ce stiu despre simbata, este ca au fost in numar mare (vreo 25...) intr-o tura la cascada Izvoras- virful Vinturis - Virful cu Dor (pe brina)- Sinaia.

26 de floriști conduși de Liana(plus Nic băiatu'!). Sf Ilie a fost blând - soare cu nori protectori și doar o ploicică măruntă ne-a răcorit prin pădure, de la cota 1400 în jos.
Poze aici . Cascada Izvoraș a fost superbă în soarele dimineții - cu apă multă ca niciodată.

acum 5 ani 11 luni #1911 de angela
O tura de nota 10 - un traseu de care imi aduc aminte cu placere, cindva l-am parcurs si noi... "veteranii".
Vremea a fost frumoasa, dar au prins si un pic de ploaie.

Au sosit pozele de la Marius si de la Vali .
Bravo!

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2019 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria