Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

NEGROPONTE BRIDGE - Grecia 22-26 sep. 2018

acum 1 an 10 luni #3295 de Ilinca
INVITATIE PENTRU MONTANIARZI

DE ZIUA BALANTELOR VA INVIT LA ,, NEGROPONTE BRIDGE “- GRECIA
22 /26 SEPTEMBRIE 2018 CU AVIONUL SI TRENUL.

Dragi prieteni dupa multe cautari pe la toate agentiile existente , am hotarat sa merg ,, PE CONT PROPRIU “ in Grecia sa admiram un fenomen SPECIAL , UNIC , CURIOS SI PLIN DE MISTER. Eu am fost acum 28 de ani in acest loc pe ,,NEGROPONTE BRIDGE “din Stramtoarea Euripos si am ramas profund impresionata de fenomenul privit de aici cand intr-o singura apa , sunt trei directii de sens , SI PUTERNICI CURENTI DE MAREE INVERSEAZA DIRECTIA DE MAI MULTE ORI PE ZI. Schimbarea ,, de directie a apei “, se opreste timp de 8 minute ! UN MISTER PE CARE ARISTOTEL A TOT INCERCAT SA IL DEZLEGE : FLUXUL SI REFLUXUL. FENOMENUL POATE FI OBSERVAT DIN HALKIDA STRAMTOAREA EURIPOS CE SEPARA INSULA EVIA IN MAREA EGEE, DE BEOTIA DIN PENINSULA GREACA .Fenomenul este asemanator cu cel din Stramtoarea MESSINA din sudul Siciliei.
Daca doriti sa admirati acest fenomen , haideti cu noi : transport avion 22-IX-2018 Bucuresti Otopeni ora 6,45 Low Cost Ryanair , sosire Atena ( Grecia ) ora 8,30= 70 euro dus- intors. INTOARCEREA PE 26 SEPTEMBRIE DIN ATENA ORA 8,55 SOSIRE Otopeni ora 10,40 . IAR DE AICI MAI AVEM 80 KM PANA LA DESTINATIE ( putem merge cu trenuri sau tx. doar 80 km ) . Cazarea in Chalkis: John’s hotel 2 * camera cu 2 locuri adulti pentru 4 nopti ( 22 /26 septembrie )1118 lei.
In Chalkis , pe langa fenomenul ,, flux – reflux “ , mai putem vizita : Podul Nou , cel mai lung pod suspendat al Europei , Cetatea Otomana din Karababa , Biserica Crestina Sf. Paraschevi , patronul din Chalkis , Biserica Bizantina Sf. Nicolae , Bustul filozofului Aristotel ,Muzeul Arheologic Chalkis ,Apeductul Roman vechi , Izvorul sacru al nimfei Arethousa .

Oferindu-va toate datele necesare , va astept alaturi de toate balantele existente , sa ne cinstim in Grecia , de data aceasta cu ,,o nucata “.

Pentru alte informatii pentru cei interesati ,
Cu mult drag , Artemiza Covrig , tel/ 0722 586 472 , 0771 110 450 ,0314 209 301 sau Email : artemiza_2010 @yahoo.com

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Recente

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2020 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria