Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

Planificări de ture cu bicicleta

acum 1 an 4 luni #3570 de ROFMihai1075
Vreau sa imi spuneti va rog cum apar la voi mesajele de aici? Ultimul mesaj apare primul, sus?
La mine ultimele mesaje care ar trebui sa se vada mai usor pentru ca sunt cele mai recente apar tocmai jos si trebuie sa derulez bara din dreapta ecranului ca sa ajung la ele.
Imi pare ca aceasta sectiune a forumului a fost aruncata intr-un colt. Daca era lasata unde a fost postata initial puteam afisa in fiecare saptamana posibilele ture cu data calendaristica a saptamanii respective. Sau daca este lasata aici ar trebui sa poata fi ramificat forumul ca sa postam in fiecare saptamana mesaje separate. Alta varianta ar fi ca unul dintre moderatori cu acces, sa se ocupe in fiecare saptamana sa stearga turele vechi anuntate si sa apara doar cele noi. Eu la nivelul doi "Junior" nu am accesul sa fac astfel.
Nu stiu de exemplu cine a vazut ultimul nostru anunt cu plimbarea in Padurea Baneasa. Eu l-am pus vineri seara dupa ora 19:00 (poate prea tarziu - a doua zi era tura) si daca nu era mai vizibil l-am pus degeaba. Cred ca toti care ne-am strans, eram din grupul de pe Whatsupp.
Astept sustinere din partea voastra pentru aceasta sectiune a forumului!
Altfel pare ca e facuta degeaba.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 1 an 4 luni #3571 de angela
sigur ca apare la sfirsit, dar nu e nicio problema, daca vrei sa citesti ce e nou, esti anuntat-daca esti logat, ce ai necitit cind intri cu parola!
ca sa nu zic, ca pe masura ce se scrie, daca te uiti in tabelul afisat, apare in dreapta ultima postare, daca click acolo, te duce direct la ultima postare! Daca nu, te duce la primul mesaj, dar si de acolo(stinga) ai optiunea sa ajungi pe care pagina este ultima... cind sint mai multe apar 1, 2... respectiva mai departe sau sfirsit(sfirsit te duce la ultima 'pagina' de raspunsuri.
In plus, pagina web are o rubrica cu un titlu de genul 'ultimele noutati pe forum' (nou in forum?)- nu am retinut exact formularea, dar gasesti daca faci un minim efort sa citesti ce iti ofera pagina noastra de web.
Acum mai trebuie sa si vrei sa afli noutatile, daca te intereseaza.
Emailul de anuntare vine si el pe mail, nu stiu cit de repede, probabil depinde si de mailer folosit. DACA te-ai abonat desigur!

Daca nu a vazut nimeni... nu e de vina cel care posteaza, doar eventual ca a postat tirziu si nu a mai fost nimeni pe receptie (valabil si pe whatsapp, ca nu sta toata lumea permanent agatat pe acolo sa fie biriit permanent). Oricum eu sint relativ sceptica relativ la citi chiar verifica din cind in cind ce mai apare, oricum nu toata ziua buna ziua, ca dovada ca a fost necesara supra-anuntarea si pe email pentru diferite initiative, pentru ca lumea pur si simplu nu se uita!!! Dupa parerea mea, cine vrea sa participe la vreo posibila tura, se intereseaza si verifica, cine nu... (doar nu sintem la gradinita!)
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: ROFMihai1075

acum 1 an 4 luni #3574 de Brindusa
Pe urmele Angelei la ghiocei

Tura de exploarare. Am parcurs partial acest traseu (până în comuna Călugăreni). Nu am parcurs porțiunea de pădure din Călugăreni.

Data și locul intalnirii: duminica, 07.04.2019, Gara Progresu (capătul tramvaielor), ora 1000
Traseu: București-Adunatii Copaceni-Călugareni-Bucuresti

Grad de dificultate: usor spre mediu

Această tură se adresează tuturor categoriilor de ciclisti. Fie că sunteți începători sau nu, se va merge în regim de cicloturism, cu poze și pauze de regrupare. Nu bifăm kilometri pe Strava, ci ne bucurăm de plăcerea de a pedala.
Ținând cont de faptul că o parte din traseu se va desfășura pe DN5, vom merge pe acostament, iar acolo unde acostamentul nu permite, pe marginea drumului.

Deși mă repet, țin la niște reguli:
1.Se vor respecta toate regulile de circulație;
2. Desi regulamentul rutier recomandă purtarea opțional a căștii, aceasta este obligatorie in tură;
3. Mergem doar în șir indian, conform legislației in vigoare;
4. Dacă ești biciclist bun, mă bucură, nu trebuie să dovedești, lasă cascadoriile pe bicicletă acasă;
5. SĂ AVEȚI LUMINI și elemente reflectorizante! Condiție obligatorie! Este posibil să ne prindă întunericul pe drum.
6. SĂ AVEȚI KIT DE PANĂ!
7. Odată ce ai acceptat să participi la această tură înseamnă ca ești constient/ă că ești pe proprie răspundere și ești de acord cu acest aspect;
8. Gandește-te bine dacă poți duce la final această tură, e neplăcut să avem timpi morți din cauza unei proaste pregătiri fizice;
9. Bicicletele să fie în stare perfectă de funcționare;
10. De-a lungul traseului se merge grup cât se poate de compact, grupul nu se va intinde pe o rază de câțiva kilometri.

acum 1 an 4 luni #3575 de hoinar

ROFMihai1075 a scris: Vreau sa imi spuneti va rog cum apar la voi mesajele de aici...

Desi s-a mai raspuns, poate sunt utile niste precizari despre functionarea "default" a forumului.

1. Pe pagina de intrare a site-ului ( floareadecolt.com ) in partea de jos in sectiunea "RECENT ÎN FORUM" sunt afisate ultimele mesaje indiferent ca sunt subiecte noi sau raspunsuri noi la subiecte vechi, cele mai recente fiind afisate primele.

2. In forum optiunea "Mesaje recente" ( floareadecolt.com/forum/mesaje-recente ) listeaza toate subiectele din forum in functie de ultima postare facuta (indiferent de subiect); este destul de intuitiv sa vezi mesajele noi pe care nu le-ai citit.

3. Raspunsurile la orice subiect din forum sunt afisate in ordinea in care apar deci cele noi la urma pt a facilita parcurgerea logica a subiectului discutat.

4. Propunerile de ture de orice fel ar trebui postate fiecare in parte ca subiect nou in sectiunea "Planificari de ture" ( floareadecolt.com/forum/planificari-ture ) de preferat cu un titlu sugestiv pt tura respectiva, subiect la care sa raspunda in continuare toti cei interesati. Recomandarea mea este sa nu mai propuneti ture noi in subiectul de fata (chiar daca se cheama "Planificări de ture cu bicicleta") ci de fiecare data sa faceti un subiect nou... asa cum s-au facut dealtfel toate anunturile de pina acum ;)

5. In plus, ai optiunea de a te abona la subiectele care te intereseaza, fiind notificat prin email.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: ROFMihai1075

acum 1 an 4 luni #3577 de ROFMihai1075
Mulțumesc Angelei și lui Marius pentru explicații.

Așa cum am vorbit și la ultima ședința a CD și pentru că eu am deschis acest subiect voi prelua de aici turele și le voi posta în ”Planificări de ture” pentru a fi mai vizibile.

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Recente

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2020 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria