Hai cu noi

Dacă iubești muntele și vrei să ieși în weekend la o drumeţie în natură, în sălbăticia Bucegilor sau în zonele învecinate, te așteptăm în fiecare sâmbătă / duminică, în Gara de Nord, la trenul Regio 3001, ora 6:22, la primele două vagoane. Nu uita bocancii, rucsacul cu mâncare pentru o zi și hainele de ploaie. Te așteptăm cu drag la o tură pe poteci cunoscute sau mai puțin cunoscute! Ai ocazia să faci mișcare, să te bucuri de natură și să întâlnești oameni noi. Potecile muntelui sunt primitoare indiferent de anotimp. Și e multă distracție în turele noastre, așa că vino alături de noi!

saptamina 19-25iunie 2017

acum 7 luni 4 săptămâni - acum 7 luni 3 săptămâni #2941 de angela
A venit vara si astronomic si ... canicular.
Dar muntele e la locul lui, si il vizitam in continuare, chiar si cind altii mai trag cite o fuga si la mare.
Am primit deja citeva rapoarte foto, asa ca incep insiruirea contributiilor colegilor nostri.
Cu...
Sanzaienele- 24 iunie 2017 - drumetie Busteni - valea Jepilor Mici-Cascada Caraiman- cabana Caraiman- Rezervatia Jnepeni-Piciorul Pietrei Arse- Sinaia, de la Artemiza:
goo.gl/photos/5EjjkmtD4gtD1jiL6

si din aceeasi tura, raport de la Radu A:
Eu am fost cu Miza pe Jepi si coborat pe piciorul Pietrei Arse. In grup am mai fost cu Gabi, Alexandra, Irina, Lia.
Iaca zi pozele:

kermit.go.ro/vjepi-parsa17.tar
kermit.go.ro/radu/vjepi-parsa17/index.htm

in ordinea sosirii, urmeaza Vali M - goo.gl/photos/3J17eZEsDmxwwNyaA
Busteni - Poiana Costilei - Hornul Pamantos - Malin - Valea Coltilor - Strunga Galbinele - Galbinele Secundar - Scorus - BMC spre Malin - Releu - Pripon - Cerb - 24.06.17
Gabi P:
goo.gl/photos/uPLkPP7bDP2n7p2cA
si Eugen:
goo.gl/photos/e8pFXCGn8LqRTJUK9

Mai avem in meniu, o excursie in zona muntilor Buzaului, la Siriu si imprejurimi, unde am fugit de caldura cu Svetlana si Rodica, si am dormit in cort la coada lacului.
Foto de la Svetlana:
goo.gl/photos/4BK7KAmwAqK5Z9wE6
si de la mine:
goo.gl/photos/FPPSUTNfXqmRetxP9

O tura frumoasa a fost pe Valea Morarului in sus si valea Cerbului, in jos, din care avem un album de la Loredana:
goo.gl/photos/Tm6SyXqonFoPQxT86
Si ne bucuram sa ii vedem pozele si altfel decit pe facebook :)

Alte detalii le gasiti in albumul organizatorului grupului, Vali G:
De la Gura Diham, cabana Colții Morarului. intrăm pe Valea Morarului, trecem pe la cabana Omu și coborâm pe Valea Cerbului, unde întâlnim, în căldarea de sus, la stână, un turist epuizat. Am mers împreună până la ieşirea din Valea Cerbului de unde a fost preluat de rapida echipă Salvamont Buşteni, condusă chiar de dl Haiduc, cu un ATV. Zăpada nu mai este o problemă pe vale.

goo.gl/photos/qyevtBYkD1wJSzeDA

Din pacate, doar pe facebook, am vazut poze de la o tura in Fagaras, unde a fost Elena A si prietenii ei.

Misu a organizat o iesire pe la Breaza: Breaza - Vf.Gurga - Valea Tarsei - Provita
Primul raportor, Mihai R:
goo.gl/photos/BCHxHK8qRHxXshSd8

si de la Doina:
goo.gl/photos/dH1CLWZCoAMKc8p16

Si de la Geta:
O excursie usoara dar sub semnul canicului de duminica din Breaza la Provita ,. Mihai Drumea a o initiat aceasta drumetie iar eu am fost mesagerul. Am coborat in Breaza , deja la 8.30 era f cald , urcam la crucea de pe Gurca apoi pe dealuri printre maracini dar si covoare de flori coboram in valea Tarsei iar de aici pe asfalt si putin pr drum forestier ajungem in Provita de unde cu o ocazie din Campina luam trenul 3008 .
albumul meu

goo.gl/photos/LDw3ixh4xTd2No2q6

Iata si raportul de la Mirela:
Doua zile, la umbra prin paduri.
Sambata
Piatra Mare: Timisul de Jos-Dambul Morii-Ocolire Canionul 7 Scari-Cabana Piatra Mare(1630 m)-Platou-Coada Pietrei Mari-Peste Tunel-Predeal,28 km,24.06.2017.
goo.gl/photos/eGyo8bo2YVMzZwbHA

Duminica, pe dealuri. Valea Larga-Gurguiatu(1339 m)-Comarnic,23,7 km,25.06.2017
goo.gl/photos/4u8yb8ZoNnw9c2cb7

De la Nelu P a venit o relatare foto de duminica:
Trenul 3001 avea 5 vagoane. Numai ca trei sunt pentru R 3008, R 3010 tot cu doua vagoane. Caldura mare si la munte. Pe platou soarele ardea.
25.06.2017_Poiana Tapului_Poiana Stanei_Piciorul Pietrei Arse_Drumul lui Schiel_Busteni
goo.gl/photos/iww78Nn66d4BHYsH7

Mihai si Claudia au incercat sa gaseasca rododendroni prin zona Moeciului de Sus. Iata ce scrie Mihai:
Numai ca nu am mai gasit nimic. Am urcat pana pe Dudele si pe Varful Leoata se mai vedeau ca destui, dar era prea departe de ajuns pana acolo.
Am gasit pana la urma o zona cu rodo sub
Saua Strungulita. De acolo am continuat cu Saua Strunga, Casa de vanatoare Bangaleasa si inapoi.
goo.gl/photos/Ko3dtbkF6FqEAvW6A

Vali G mai are un raport si pentru duminica: 25.06.2017, Valea Coștilei, firul secundar
Echipa și traseul stabilite ad-hoc, îin personalul de 6.23, coborâm la Bușteni și mergem pe Plaiul Munticelu până la refugiul Coștila, unde l-am intâlnit pe Bogdan cu echipa . Intrăm în Valea Gălbinele, firul secundar , continuăm pe firul principal, intrăm pe Scoruș, urcăm în BMC, facem stânga și urcăm în platoul Bucegilor prin hornul lui Gelepeanu, impreuna cu Baza și Vlad, care tocmai au escaladat Creasta Coștila-Galbinele. Am coborât pe Jepii mici. Pe Gălbinele, firul secundar nu este zăpadă.
goo.gl/photos/nL936qEe2YDtEUtb9

Inca un raport a sosit de la Mihaela D:
Zi insorita si multa lume pe platou, la pas sau cu biciclete.

24.06.2017-Sinaia-Cota1400-Pe sub Furnica-Piciorul Pietrei Arse-Vulparie-Sinaia
goo.gl/photos/TToEaq3RzvGgfNrV9

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 7 luni 3 săptămâni #2947 de hoinar
Prima zi dintr-un weekend în Munţii Făgăraşului. O drumeţie clasică pe vf. Lespezi-Călţun, un duo impresionant de peste 2.500 m, cu plecare de la Piscu Negru (Transfăgărăşan), pe piciorul Lespezi (punct roşu) şi întoarcerea prin căldarea Berbecilor (bandă albastră), strunga Doamnei, lacul Călţun (bandă roşie) şi valea Călţunului (triunghi albastru). A treia săptămână la rând cu rododendron la munte, de data asta într-un decor ceva mai alpin :-)

plus.google.com/1131...23/posts/FjwnXASmJkb

Cristian, Puiu, Moniq, Marius. Vf. Călţun cu Negoiu în fundal.

acum 7 luni 3 săptămâni - acum 2 săptămâni 7 ore #2948 de hoinar
Un circuit scurt la Bâlea, a doua zi în inima munţilor Făgăraşului, via şaua Netedu - muchia Buteanu - Vânătarea lui Buteanu - Capra şi-napoi la Bâlea. Scurtă dar spectaculoasă, porţiunea de creastă cuprinsă între şaua Netedu şi vf. Vânătarea lui Buteanu, partea finală a muchiei (piscului) Buteanu, poate fi parcursă "la liber" de către "drumeţii încercaţi" cu minime cunoştinţe de "căţărătură" cum ar spune vechii autori de ghiduri montane ;)

Atenţie însă, este un traseu alpin, cu risc major de accidentare gravă !

plus.google.com/1131...23/posts/FTgHsXbTccg

O scurtă descriere: floareadecolt.com/tu...garas-muchia-buteanu

O variantă de toamnă a muchiei Buteanu (sept 2011) cu plecare de la lacul Capra: mariusradu.ro/drumet...garas-muchia-buteanu

acum 2 săptămâni 1 zi #3146 de Diana

O restanță de Sânziene:

Cu d-l Oleinic, inginer silvic din Rucăr pe muntele Dracsin. Am urcat pe Valea Dracsin, pe nemarcate, până spre Vf Dracsin să vedem rododendronii. Coborârea s-a făcut pe bandă albastră pe la stâna Dracsin. Zona de creastă nu mai este pășunată, de aceea iarba este neasteptat de mare. Muntele Dracsin este în propietatea unui austriac.

Album cu poze din Dracsin

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2018 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64 BTRL RONC RT03 4507 2901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria