Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

Căciula de Aur 2014

acum 6 ani 2 luni #2263 de iftodegeta
Revin cu doar cateva amanunte , ani de zile eram la secretariatul concursului - si numaram acele tabele cu notele fiecarui membru al juriului - acasa mai am cateva tabele care se dadeau juriului - Eu vorbesc de bucataria concursului incepand din 1990 - pana in 2003 cand a fost ultimul concurs (10 dia se predau ) .Notita din Rom.Pitoreasca era din 1986 dar nu cunosc organizarea concursului - eu am vrut sa mentionez doar ca exista .

Am si cateva poze din 2003 in juriu Mihai Cernat , Laurentiu Tarcovnicu , Sorin Toma , un domn fotograf adus de Vasile si Gabriela Zeca .
Deci in aceasta perioada se votau seturile - era f greu ca se primeau seturile in ziua concursului - si tot in aceeasi zi se numarau (aduceam calculatoare si colege de la servici ca sa adunam mai repede ) in acest ultim concurs au castigat doi tipi care nu stiu cam ii chema (unul era de la un club din Ploiesti ) si al treilea premiu Dan Golopentia si Ciprian premiul de imagine din alpinism .
Am scris aceste randuri sa le zic amintiri doar ca sa arat ca acest concurs era asteptat cu nerabdare , normal si atunci erau probleme , defectiuni de organizare , nemultumiri dar era bine ca se faceau aceste intalniri.
In rest de voi ce mai tineri depinde ce se va face in 2015 .
ps Intentia mea a fost doar ca sa aduc in fata mici amanunte din trecut - poate o posibila inspiratie pe viitor .

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 6 ani 2 luni #2264 de Monique
Buna tuturor,

Am urmarit in timp, cu placere povestirile dnei Geta Iftode si nu numai ale dansei (si cele ale dnei Angela Vasilescu si ale altora...) despre club, despre concursul de fotografie, despre excursiile de-atunci, despre oameni, despre diapozitivele/pozele impartasite. Au venit cu parfumul acelor vremuri, cu frumusetea, indrazneala si curajul tineretii. Au participat apoi reactionand admirativ la jurnalele turelor noastre postate pe forum "da, mi-aduc aminte ..." ar spune un clasic in viata :D

Concursul Caciula de Aur sudeaza atat de bine, cred eu, generatia de-atunci si generatia de azi si continuarea lui ar putea fi un deziderat, un scop in sine pentru mentinerea grupului Floarea de Colt unit in pasiunea pentru munte, camaraderie si frumos in general. Poate ca unii o sa zica ce aiureala intr-o lume atat de dezbinata, lipsita de repere, valori....De ce nu ? ;)

Pozele din acest an au fost frumoase, mult, mult mai bune fata de cele de anul trecut (pt cine n-a vazut editia 2013, aceasta e repostata pe forum). Poate ca unele n-au atins standardele unor concursuri profesioniste de fotografie, dar au avut ceva, au transmis emotia revederii locurilor atat de dragi, am retrait acele clipe si am simtit dorinta de a vedea si alte meleaguri.
Bravo celor care au transmis poze si reusesc sa faca fotografii in timpul turelor ! :)

Si haideti sa mai lasam patimile/indarjirile, nu cred ca anumite critici/comentarii au fost asupra persoanelor in sine, mai ales ca pe unele nici nu le cunoastem. Daramite sa le criticam comportamentul/actiunile/inactiunile. Sper sa nu fi atacat pe nimeni daca cumva s-a intamplat imi cere scuze de pe-acum :(

Si haideti sa facem un concurs Caciula de Aur 2015 mai bun si mai bine ! Eu zic da, voi ?

Monique

acum 6 ani 2 luni #2265 de Diana
Atunci să deschidem un nou subiect - Căciula de Aur 2015 :D

Ar fi potrivit un grup care să se ocupe de organizare, un consiliu. Monique hai în organizare! ;)
E nevoie de oameni entuziaști care vor un concurs mai bun, mai bine gândit. E nevoie să ne sfătuim.

Ediția de anul trecut a fost o reînviere a Căciulii de Aur - cu aproximativ aceleași reguli ca pe vremea diapozitivelor, aflate în detaliu de la Geta și Iura. Anul acesta au fost două modificări: oricine a putut participa, nu numai membrii și cei care merg în excursii cu Floarea de colț și - am avut un juriu extern de 5 fotografi, care nu au avut legătură cu clubul.

Concursul ar trebui să fie într-adevăr un prilej de bucurie, de dăruire și împărtășire, nu clasamentul primează. Un concurs în care noi cei din club ar trebui să ne regăsim și să-l gustăm cu plăcere :)

acum 6 ani 2 luni #2266 de Monique
Buna Diana, da sa deschidem un topic Caciula de Aur 2015. :) Intr-adevar e necesara o regandire a concursului, o adaptare la nevoile de-acum etc. Si da puteti conta si pe mine, desi eu nu fac poze. ;)

acum 6 ani 2 luni #2267 de mihai_cernat
Salutari !

In primul rand ma bucur ca discutia a fost declansata de Angela si nu de mine ! Fiindca alte dati (cei mai cu vechime in club isi amintesc cu siguranta !) eu eram unul dintre protagonistii ce deschideau discutii. Pe motive obiective. Si-mi atrageam automat antipatii subiective...

Referitor la concursul Caciul de Aur editia 2014 :

1. Cine erau cei din juriu ?
Un scurt portofoliu, o prezentare a lor era si este absolut necesara !
Fiindca una e sa fi fotograf profesionist-de-studio si alta e sa fi fotograf-de-peisaje-montane. E o MARE diferenta !

2. Juriul trebuia propus si votat.
Era simplu ca acestia sa fie nominalizati pe forum si tot aici ar fi fost votati sau respinsi , dupa caz.

In ceea ce ma priveste cunosc si am contacte cu cei din media imagistica montana. Sunt convins ca mai sunt si altii in aceasta situatie. Ca atare se poate evalua daca cineva este apt sau nu sa jurizeze un concurs de fotografii de amatori pe teme montane. (caci despre asta vorbim !)

3. De ce nu se extinde jurizarea ?
In epoca facebook-ului si a internetului inclusiv pe mobil se gasesc solutii .

4. Trebuie diferentiate CLAR tematicile.
Nu se pot compara imaginile de munte din Romania, cu cele din munti din strainatate.
Cum nu ar trebui ca in fotografii de peisaj sa fie strecurate imagini cu animalute , copilasi , etc.
NU se pot compara merele cu perele sau cu micsunelele !

5. Trebuie elaborat un punctaj clar si adecvat.

6. Trebuie aplicata o jurizare cat mai obiectiva (fara cunostinte, nepotisme, etc.)
Fara sa vreau si intr-un context total diferit de Floare, mi-au ajuns la urechi anumite zvonuri cu privire la castigatorul locului 1 ... (nu dezvolt subiectul !)

Eu am mai scris si acu' doi ani despre Caciula de Aur de la Floare, venind cu propuneri si idei constructive . Atunci am fost ignorat cu buna stiinta, desi ideile mi-au fost intrebuintate...
Oricat s-ar stradui si se straduie cate unii veniti mai nou pe la Floare, istoria acestui club NU poate fi stearsa ! Oamenii care au facut ceva si s-au implicat cu adevarat pentru club nu pot fi ignorati.
Prietena Geta Iftode a specificat clar si in acest context anumite referiri la concursurile de altadata.
Personal am realizat mii si mii de diapozitive pe teme montane si de alpinism. Mai nou, in epoca digitalului, am realizat zeci de mii de fotografii de munte, atat la noi in Romania, cat si in munti din strainatate si de pe alte continente. Din expeditii alpine.
Imi ofer disponibilitatea de a participa intr-un juriu corect, pertinent si obiectiv.

Totodata imi exprim aprecierile pentru eforturile depuse de organizatorii editiei din 2014.

Mihai Cernat

acum 6 ani 2 luni #2268 de mihai_cernat
Mai adaug,
pe langa disponibilitatea de a participa in cadrul juriului, imi exprim public si disponibilitatea de a ma implica in organizarea concursului.

Experienta mea de-a lungul anilor avuta in concursuri (UNDE AM REPREZENTAT FLOAREA DE COLT) , precum si implicarea mea in media montana cred ca sunt o buna carte de vizita .

Mihai Cernat

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2021 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria