Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

Căciula de Aur 2014

acum 6 ani 2 luni #2254 de Florin
Cred ca ar fi bine sa mai asteptam si alte opinii si sugestii, mai asteptam sa se aseze apele, apoi continuam discutia despre regulament si ce dorim de fapt de la jurizare pe topicul rezervat numai membrilor clubului.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 6 ani 2 luni #2256 de iftodegeta
Concursul din 2014 a avut seturi f bune , si cei din sala au fot incantati de imagini , am primit f multe telefoane de apreciere.

Referitor la discutiile pe marginea jurizarii, organizarii etc - trebuie sa fie constructive si la anul sa tinem cont de problemele din 2014.

Acum , intamplator ( sau poate nu ) - cu mai multe luni in urma , am primit de la Paul Tavsance multe reviste vechi Romania Pitoreasca ca sa le dau la club (ptr cei care prezinta ) si aleator deschid o revista din feb. 1986 --- si gasesc un mic anunt , il decupez cu intentia de a-l rescrie pe forum la inceperea Concursului Caciula de Aur,dar l-am pierdut - nimic ...dupa multe cautari... Si acum dupa concurs, dupa concluzii, etc culmea il gasesc si iata ce scria :
,, Caciula de Aur "
<<Printre numeroasele initiative carora le-a dat viata Emilian Cristea s-a aflat si preocuparea sa de a calauzii membrii clubului ,,Floarea de Colt "in tainele manuirii aparatului de fotografiat. Pentru a le stimula interesul ptr fotografia cu subiect montan , el a instituit concursul de diapozitive ,,Caciula de Aur "numit astfel dupa - caciulitele de munte oferite castigatorilor. Aflat la a saptea editie, concursul din acest an a reunit aproape de 100 de participanti.(cred ca a fost in ian 1986)
Corespondentul nostru Cornel Bugeag ne informeaza ca juriul alcatuit din Dr Marcian Bleahu, dr.Serban Dragomirescu si Cristian Lascu au selectionat cele mai bune sase lucrari. Autorii lor sunt : premiul 1 - Cristea Calugaru - premiul 2 - Cornel Georgescu - premiul 3 - Costel Voicu. Adrian Oancea premiul ptr cea mai buna imagine de alpinism, Laurentiu Tircovnicu premiul ptr cel mai bun diapozitiv din activitatea clubului si Petrica Petrescu premiul ptr cel mai bun diapozitiv ...semnat Nicolae Docsanescu >
>

Deci concluzia ar fi ca trebuie sa continuam Caciula de Aur - deja e traditie si a continuat pana in 2003 aproximativ. O sa mai fac cercetari (am poze de la acest ultim concurs) cand s-a terminat era diapozitivelor. Din acest mic anunt constat ca juriu era format din oameni din afara clubului, dar care frecventau clubul, ei aveau cele mai asteptate prezentari la club, dintre castigatori cred ca premiul 1 si 3 nu erau dintre membrii Florii de Colt de atunci, erau din afara dar probabil fosti colegi de drumetie sau poate activau la sectia de alpinism de atunci condusa de Dan Vasilescu , dar Cornel Georgescu, Laurentiu , si regretatul Petrica Petrescu erau participanti activi ai clubului (mers pe munte, alpinism, proiectii).

acum 6 ani 2 luni #2257 de Diana
Mulțumim Geta! E îmbucurător să aflăm că Căciula de Aur a fost prin tradiție, un concurs de fotografie deschis, cu un juriu extern, valoros - de renume internațional (Cristian Lațcu), participanți și câștigători fotografi de profesie (Laurențiu Țârcomnicu) și cu câștigători ne-membri ai clubului.

Aș mai adăuga o lămurire, legată de jurizare - la concursurile de fotografie se practică să se facă mai întâi o prejurizare, adică o selecție a imaginilor intrate în concurs. Participanții sunt anunțați că imaginile lor au fost selectate sau nu, pentru jurizare. În continuare, juriul se concentrează pe imaginile rămase - crema fotografiilor și stabilește o ierarhie.

Pe această linie, a jurizat la concursul Căciula de Aur, d-l Pavel Laurențiu. Astfel imaginile, care au primit din partea dânsului note de 1 sau 2, înseamnă că nu intră în selecția finală. Nu sunt propriu-zis note, doar arată că nu au fost selectate pentru faza următoare. Dânsul mi-a spus din timp de acest lucru, dar nu l-am înțeles bine. Sper ca această lămurire, să-l scutească de orice blam.

acum 6 ani 2 luni #2258 de angela
Diana, Cristian Lascu este numele corect.(voi sterge acest scurt comentariu, dupa ce vad corectura ta)

Alta observatie, nu stiu daca se pot numi "din afara Clubului", Dl Marcian Bleahu si dl Cristian Lascu - nu am cronologia si istoria, ca nu am avut preocupari in acest sens, dar in anii in care eu eram la Club si mai aflasem "din culise" citeceva despre conducerea Clubului, amindoi faceau parte din "comitetul de conducere" si se implicau activ in planificarea si viata de club (i-am cunoscut astfel, la sedintele care se tineau in camera dnei Radu, acolo la sala, dupa "curs"). Eu eram chibit (neoficial, dar nu cred ca deconspir cine stie ce secrete, vorbim de perioada cu Dna Hedda venind mai rar... cu Titi Ruse, dar mai era si cineva in conducerea clubului pe care nu il cunosc sau nu il tin minte, pina prin 1989...) ca doar nu plecam singura noaptea spre Magurele, il asteptam pe Dan care era si el prezent la datorie si dezbatere.
Pe atunci dl. Cristian Lascu inca nu avea renume international, era un profesionist in speo si desigur facea fotografie de pesteri - si era doar Cristi Lascu pentru noi.

Este evident ca exista doritori de concurs deschis, eu mi-am exprimat o parere si este egala cu a celorlalti, daca se va vota ceva vreodata pentru viitorul acestui concurs.
Mai am si altele.

In forma aceasta de acum, cu set de 10 "la gramada" si fara alte criterii, imi mentin parerea ca nu merge asa, indiferent ce veti spune.

Remarc insa ca pe vremuri (in afara de faptul ca nu prea multi isi permiteau sa faca mare arta foto, de aceea se si faceau diapozitive, si nici alea nu erau ieftine si prelucrarea era mai rar independenta de dorinta celui care facea poza... trebuia sa fii profesionist sa ai si aparatura mai performanta si sa stii sa faci "bucataria" mai ales in culori - am zis bucatarie ca imi amintesc cum developam poze alb-negru, pe vremuri, in bucatarie/sau baie, noaptea... ca filmele le dadeam la arteliere, nu ca ar fi fost chiar asa de greu, ceva experienta minimala am capatat mai tirziu pentru filme tehnice, la serviciu, dar nu aveai laborator acasa!) erau mult mai putini fotografi amatori chiar si numai de diapozitive, nu era chiar foarte ieftin sa faci poze color si alte MULTE diferente care implicau o alta accesibilitate si alte cunostinte fata de era digitala.

Alta remarca, apropo de istorie, vedeti ca acolo se premia nu un set, ci o poza de anumit tip, se pare, the "best of". Mai intrebati-l pe Iura care a participat probabil si pe vremea aceea, sau pe Laurentiu sau pe Stela, poate isi amintesc ei mai bine. Eu eram doar spectator la premiere nu ma interesa subiectul concurs. Atunci ai posibilitatea sa faci clasificari si pentru cei cu veleitati si talente de artisti, si pentru cei care sint doar mergareti si fac ocazional poze deosebite, in orice fantezie de combinatii care se pot decide ca tematica (flori, macro, oameni, noi clubul in excursie, animale, inedite etc), si atunci nu mai compari mere cu pere sau castraveti.(si inca m-am pastrat in domeniul fructelor!!) Pentru partea aceasta ai nevoie de juriu. Daca doresti, poti avea si o parte de premiu de popularitate si vot universal/public, in care pot participa fie la gramada toate pozele, fie alte variante... poate fi vot la sala sau vot pe net, daca se vrea, timp de o saptamina de exemplu, imaginatia este nelimitata... :) Unde tema/criteriul poate fi limitativ(de exemplu, numai excursii in muntii nostri sau numai cu cei din club si cei care merg cu noi, retrospectiva a anului care a trecut etc etc etc) sau nu.

Ca sa raspund si la "provocarea" cum as vrea eu sa fie juriul... habar n-am. Daca nu stim cum se noteaza si care sint criteriile din start, cit la suta din nota reprezinta ce anume... chestie care se potriveste probabil cu genul de "set" care a fost.
Idei se pot gasi oricite, despre cum ar putea fi concursul.
Daca se schimba pe "best of" si se defineste ce este genul de poza care se compara (pot fi si mai multe clase de poze si se pot discuta ca un participant poate trimite 1-2-3 poze, discutabil la acea categorie... dar nu poate primi 3 premii daca cumva pozele lui sint cele mai bune, totusi!!), aia e.
In aceasta situatie, mi se pare OK ca exista eventual o prejurizare (criteriile insa trebuie sa existe, eventual transparente, nu stiu, tehnice, ceva... pot admite si o oarecare "fluiditate" a pragului de exigenta eventual de tipul, intra in competitie primele N poze), dar atunci TREBUIE sa fie anuntati cei care nu intra, asa ar fi frumos si pozele lor neacceptate nici nu vor mai fi discutate...

Un participant poate trimite doar la categoria cutare sau la mai multe, optional.

PS: Nu caut justificari pentru pozitia mea, si constat cu oarece tristete ca cei care ii acuza pe "nemultumiti" de partinire pentru ca ar fi raniti la orgoliu, nu se vad pe ei insisi in oglinda. Ramin la ideea mea (poate fi gresita, cum ziceam, e a mea si mi-o asum) ca ar fi bine sa fie cu deschidere limitata, indiferent de cita apreciere pozitiva avem acum "la recolta".

Si cum eu nu-s de meserie fotograf si nu am nici veleitati sau ambitii in acest sens (REPET), am pretentia ca pot judeca insa relativ obiectiv si mi-am exprimat pozitia statistica(!) si doar cu citeva nuante de interpretare umana, cunoscind pe unii dintre participanti si nefiind surda la ce s-a mai discutat dupa concursul din acest an - cei care au spus sau scris macar, va las pe voi sa mai discutati daca doriti, sa intrebati si pe cei care se pricep si la concursurile foto, si la fotografie (ca doar avem si din acestia printre noi) si apoi, daca se aduna vreun plan, putem sa si votam... sperind ca cei care sint chiar interesati de soarta clubului se vor implica mai mult decit s-au implicat sa isi discute -pina acum- ideile aici, pe forum.

acum 6 ani 2 luni #2260 de Monique
Buna tuturor,
desi m-am inscris mai demult pe forum nu am fost deloc activa nefiind de-altfel singura. :oops:
Salut ideea organizatorilor de a avea un juriu extern care sa fie impartial in jurizare, sigur lucrul acesta poate fi posibil daca pozele sunt la prima vizionare (parerea mea ;) Bine-nteles ca membrii juriului au jurizat folosind sistemul propriu, cel mai contestat a fost al domnului Pavel care a dat cu precadere note de 1 si 2 considerand ca face o preselectie a pozele (cel putin asa a rezultat din cele comunicate pe forum). Da, poate fi o explicatie plauzibila... daca acest lucru ar fi fost comunicat tuturor atunci participantii poate nu s-ar mai fi considerat nedreptatiti etc
E vorba aici de comunicare (ce vrei sa faci, cum sa aplici, cum sa transmiti informatia astfel incat sa ajunga la primitori etc.)...si intr-adevar nu-i un lucru usor.
Cred ca lumea si-ar fi dorit si-un mesaj personal de la juriu (nu numai prin note) si apoi toata lumea il asteapta pe Mos Craciun ! :)
numai bine si ne vedem la munte ca de obicei

acum 6 ani 2 luni #2262 de boreal2007
Dacă tot am participat la acest concurs, primul din viața mea, țin să las și eu un semn viitorimii. Încep, cum este și firesc, prin a mulțumii organizatorilor, doamnei Diana Șerban și domnului Florin Lăcătuș, pentru timpul sacrificat și energia consumată în vederea bunei desfășurări a concursului. Din punctul meu de vedere, au făcut o trebă minunată și nicio nemulțumire personală nu ar trebui să le umbrească entuziasmul. Felicitări!

Înainte de a mă descărca de impresii, amintesc și subliniez faptul că Laurențiu Pavel îmi este prieten și totodată, cum spunea Toma Boerescu, "camaradul de stâncă" care s-a regăsit alături de mine în cele mai frumoase trasee "de abrupt" parcurse până în prezent. Așadar, cu riscul de a fi acuzat de subiectivism, iată concluziile și sugestiile pe care doresc să vi le fac cunoscute (aruncate de-a valma):

1 - nu știu cum se poartă-n alte părți, dar constat că avem o predispoziție înnăscută spre a comenta și contesta "arbitrajul";

2 - comentariile și contestațiile nu sunt întotdeauna de bun simț (exemplu, reacția lui Emil Georgescu pe rețelele de socializare);

3 - criticile sunt direcționate cu precădere numai spre persoanele care nu ne-au evaluat munca "prin ochii noștri". În schimb, când efortul nostru este supraapreciat, ne facem că nu vedem sau ne place să credem că am dat, în sfârșit, peste un "tip obiectiv". Notele prea mici ne revoltă, notele prea mari, oho, niciodată;

4 – unele persoane nu știu să se bucure de eveniment în sine. Consider că acest lucru este mai important decât clasarea în concurs;

5 – nu am habar care a fost miza acestui concurs, mă refer la valoarea premiilor, dar rămân la părerea că ea ar trebui să rămână sau să fie una simbolică;

6 - dat fiind numărul mic de participanți, am impresia că acest concurs nu prezintă interes pentru membrii clubului sau, mai bine zis, membrii comuntității Floare de Colț;

7 – lipsa de interes s-a regăsit și în numărul mare de fotografii slabe;

8 – unui juriu care cochetează cu ideea de fotograf profesionist nu-i ceri să facă "joc de glezne" într-un "concurs de excursioniști". Apelați la acești oameni doar atunci când vă doriți să crească nivelul și valoarea concursului;

9 – cred ca ar fi fost mai bine dacă acest concurs s-ar fi ținut pe tematici (peisaj, alb-negru, macro, portret, fotografie nocturnă, etc);

10 – da, până când acest concurs va fi unul "de luat în serios", poate că ar fi mai bine să fie dedicat membrilor clubului Floare de Colț și, dacă se dorește, acelora care parcurg trasee alături de ei;

11 – am constatat și o lipsă de comunicare între diriguitorii clubului (posibil și de implicare în acest eveniment);

12 – la final, indiferent de metoda de selectare a fotografiilor și de componența juriului, orgoliile care prisosesc se vor elibera întru bucuria "îngerilor căzuți", umbrind, ca de fiecare dată, un efort de toată lauda.

Toate cele bune,
Cristi Cuțurescu

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2021 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria