Folosim fişiere cookie pentru a vă oferi cea mai bună experiență de navigare pe site.
Citeşte Politica cookie, Termeni şi condiţii, Politica de confidenţialitate.

Donează 3.5% (09 Mar 2021)

Donează 3.5% din impozitul pe venit pentru anul 2020.

1. Completează formularul 230 (folosind Acrobat Reader sau alt soft echivalent) cu datele personale şi datele clubului (vezi subsolul paginii) şi depune-l online pe site-ul ANAF: floareadecolt.com/images/doc/230-2020.pdf (right-click + save link as...)

2. Printează formularul 230 (varianta de aici), completează-l cu datele personale (conform instrucţiunilor) şi trimite-l prin poştă la ANAF: floareadecolt.com/im...c/230-2020-print.pdf (right-click + save link as...)

Data limită pentru depunere: 25 mai 2021.

Îţi mulţumim!

Căciula de Aur 2014

acum 6 ani 3 luni #2270 de Diana
Aș vrea să aducem mulțumiri juriului, care și-a dedicat timp și atenție pentru notarea fotografiilor.

Concursul este un concurs de fotografie - chiar dacă e cu subiect montan. Așa am putut afla la ce nivel ne situam. Ar trebui să acceptăm acesta privire din exterior, chiar dacă nu ne place :) Să mai învățăm ceva din cele mai bune fotografii, ca să creștem și noi :) .

Mulțumim Cristina Ţintă, Dan Dinu, Dorin Bofan, Pavel Laurentiu și Serban Simbotelecan!

Crăciun fericit cu sănătate!

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 6 ani 3 luni #2272 de emil1980
Salutare tuturor,
Cred ca acesta este prima mea postare pe forum.
Acum cateva impresii la rece despre concursul foto. Parerea generala este ca acesta a fost reusit, pozele inscrise la concurs au fost frumoase. Acum referitor la ce se posta cateva mesaje mai sus, pe data de 15 decembrie, as avea cateva observatii:

<QUOTE>

lipsa de interes s-a regăsit și în numărul mare de fotografii slabe

</QUOTE>
Nu sunt de acord cu aceasta afirmatie. Si nu cred ca este doar parerea mea, ci a marii majoritati. Daca este adevarata aceasta afirmatie atunci insusi cel care a facut-o recunoaste ca a participat la concurs cu fotografii slabe, fiind notat cu 1 pe linie de unul din membrii juriului :D

<QUOTE>

unui juriu care cochetează cu ideea de fotograf profesionist nu-i ceri să facă "joc de glezne" într-un "concurs de excursioniști". Apelați la acești oameni doar atunci când vă doriți să crească nivelul și valoarea concursului

</QUOTE>
Pai, sa vedem care sunt criteriile de jurizare la concursuirle de profesionisti, daca se tot vorbeste de PROFESIONISTI.
Pe scurt nota la o poza, este o medie intre:
-Calitatea tehnica,
-Originalitatea,
-Impresia artisitica,
-Compozitia.

Daca la toate aceste capitole iei nota unu, inseamna ca la concurs a participat o fotografie, la care s-a pus mana pe obiectivul aparatului foto cand s-a apasat pe declansator........

<QUOTE>

criticile sunt direcționate cu precădere numai spre persoanele care nu ne-au evaluat munca "prin ochii noștri". În schimb, când efortul nostru este supraapreciat, ne facem că nu vedem sau ne place să credem că am dat, în sfârșit, peste un "tip obiectiv". Notele prea mici ne revoltă, notele prea mari, oho, niciodată

</QUOTE>
Fals. Problema nu este ca notele au fost prea mici sau prea mari. Problema este datorita diferentelor foarte mari de note intre membrii juriului. Sa nu luam in considerare cazul meu sau a celor care au contestat. Sa ne uitam la clasament de exemplu la locul 5. In acest caz, punctajul obtinut de la patru membrii ai juriului a variat intre 61 si 76 de puncte. O distributie normala, daca facem analiza dpdv statistic. Celalalt membru al juriului a dat (per total) doar..........22 de punte. Este o diferenta prea abrutpta de notare. Asta inseamna ca nu au fost unitare criteriile de evaluare.
Ca sugestie de viitor, ar trebui publicate clar si criteriile de jurizare. In felul acesta concurentii ar stii cum sa selecteze pozele. De asemenea tematica mai clar definita.

<QUOTE>

nu știu cum se poartă-n alte părți, dar constat că avem o predispoziție înnăscută spre a comenta și contesta "arbitrajul"

</QUOTE>
Si la case mai mari se intampla la fel. O simpla cautare pe Google si putem vedea, de exemplu, ca la World Press Photo au fost controverse atat in 2013 cat si in 2014. Anul trecut controversele s-au nascut datorita posibilitatii prelucrarii imaginilor castigatoare, anul acesta controversele s-au nascut datorita unui posibil conflict de interese: www.fotostefan.ro/co...a-world-press-photo/
Si la "maratonul foto" din Bucuresti se pare ca au fost ceva controverse, asa cum locul 2 a recunoscut pe Facebook. Ce imi place mie la nebunie pe retelele astea de socializare este faptul ca lumea pune informatiile pe tava, fara sa ii forteze nimeni sa faca lucrul asta :D

<QUOTE>

până când acest concurs va fi unul "de luat în serios", poate că ar fi mai bine să fie dedicat membrilor clubului Floare de Colț și, dacă se dorește, acelora care parcurg trasee alături de ei

</QUOTE>
Adica noi nu suntem seriosi ?? "Floare de Colt" nu e un club serios ?

In rest sunt de acord cu toate sugestiile facute cateva postari mai sus de catre Mihai Cernat. Daca vrea sa ne ajute cu organizarea concursului, eu sunt de acord, il votez cu cea mai mare placere (daca se face vot pe aceasta tema).

<QUOTE>

toata lumea il asteapta pe Mos Craciun !

</QUOTE>
Cred ca il asteptatm cu totii, mai sunt cateva zile :D
Asa ca va urez la toti CRACIUN FERICIT !
Dar, fiindca este 22 decembrie, sa ne gandim cateva clipe si la cei care si-au dat viata atunci, pentru ca noi sa avem dreptul la LIBERA EXPRIMARE !!!!

acum 6 ani 3 luni #2273 de Diana
<QUOTE>

<QUOTE>

unui juriu care cochetează cu ideea de fotograf profesionist nu-i ceri să facă "joc de glezne" într-un "concurs de excursioniști". Apelați la acești oameni doar atunci când vă doriți să crească nivelul și valoarea concursului

</QUOTE>
Pai, sa vedem care sunt criteriile de jurizare la concursuirle de profesionisti, daca se tot vorbeste de PROFESIONISTI.
Pe scurt nota la o poza, este o medie intre:
-Calitatea tehnica,
-Originalitatea,
-Impresia artisitica,
-Compozitia.

Daca la toate aceste capitole iei nota unu, inseamna ca la concurs a participat o fotografie, la care s-a pus mana pe obiectivul aparatului foto cand s-a apasat pe declansator........

</QUOTE>

Aș readăuga o lămurire, legată de jurizare - la concursurile de fotografie se practică să se facă mai întâi o prejurizare, adică o selecție a imaginilor intrate în concurs. Participanții sunt anunțați că imaginile lor au fost selectate sau nu, pentru jurizare. În continuare, juriul se concentrează pe imaginile rămase - crema fotografiilor și stabilește o ierarhie.

Pe această linie, a jurizat la concursul Căciula de Aur, d-l Pavel Laurențiu. Astfel imaginile, care au primit din partea dânsului note de 1 sau 2, înseamnă că nu intră în selecția finală. Nu sunt propriu-zis note, doar arată că nu au fost selectate pentru faza următoare. Dânsul mi-a spus din timp de acest lucru, dar nu l-am înțeles bine. Sper ca această lămurire, să-l scutească de orice blam și să se înțeleagă semnificația acestor note.

acum 6 ani 3 luni #2274 de boreal2007
Cum spuneam mai sus, până acum, nu am participat niciodată la un concurs de fotografie. Nu m-a interesat acest lucru tocmai pentru a nu le oferi altora prilejul de a-și hrăni demonii cu orgolii mărunte, pe de o parte, și, pe de altă parte, nu mi-am propus și nu mi-am dorit să mă dedic fotografiei. De fapt, ca să fiu sincer până la capăt, nu aș fi participat nici la acest concurs dacă nu m-ar fi rugat un membru al acestui "club" (am să mă justific mai jos pentru ghilimele). Prin urmare, da, l-am privit mai mult ca pe un eveniment și mai puțin ca pe o competiție. Nu m-a interesat clasarea în concurs. Bineînțeles, am fost conștient de valoarea pozelor mele și m-a surprins faptul că, deși slabe, m-au împins atât de sus în clasament. Am pus acele poze doar pentru că ele îmi aminteau de un moment plăcut din viața mea.

"Adica noi nu suntem seriosi ?? "Floare de Colt" nu e un club serios ?"

Te rog frumos să nu-mi desprinzi din context ghilimelele. Da, din numărul de fotografi entuziaști care au participat la acest concurs, reiese faptul că, cel puțin pentru moment, nu este unul "de luat în serios". Și, la urma urmei, despre care club vorbești, "stimabile"? Până când nu va reintra în legalitate, avem de a face mai mult cu o comunitate decât cu un club. Da, spiritul lui mai pâlpâie pe ici, pe colo și trag nădejde că se va înteți ca la începuturi, dar deocamdată este departe de ceea ce se poate numi club.

Libertatea de exprimare nu face casă bună cu mârlănia.

În rest, da, Sărbători Fericite tuturor iubitorilor de munte și natură!

acum 6 ani 3 luni #2275 de Diana
Ai surprins foarte bine situația la Floarea de colț, Cristi. Cât și la Căciula de Aur.

Concursul prin tensiunile create, a fost și un prilej de a ne cunoaște mai bine. Nu numai la munte, când dai de greu, uite și în astfel de situații te cunoști mai in adânc :D. Și asta mi se pare un câștig ;)

Crăciun fericit cu bucurie!

acum 6 ani 3 luni #2278 de emil1980
<QUOTE>

Libertatea de exprimare nu face casă bună cu mârlănia.

</QUOTE>
Care marlania................."stimabile" ? Exemplifica !
Vad ca tu te aprinizi :D :D :D

<QUOTE>

Și, la urma urmei, despre care club vorbești, "stimabile"? Până când nu va reintra în legalitate, avem de a face mai mult cu o comunitate decât cu un club.

</QUOTE>
Asta este o discutie separata, sa nu amestecam topicele. Acest topic a fost creeat special ca sa se discute despre Caciula de Aur. Intamplator, am ceva experienta cu forumurile, sunt moderator al unui forum dedicat transportului in comun......

<QUOTE>

Nu m-a interesat acest lucru tocmai pentru a nu le oferi altora prilejul de a-și hrăni demonii cu orgolii mărunte

</QUOTE>
Care demoni ? Care orgloii marunte ? Exemplifica ? Cine iti permite sa faci afirmatii aiurea despre cineva pe care nu il cunosti ?

Revenind la topic, fiindca nu trebuie sa ne indepartam de la tematica discutiilor (pentru discutii mai "stimabile" putem face topic separat :D ), din acest concurs putem invata cu totii.
Cred ca ar trebui clar specificat, daca se face o preselectie a pozelor sau nu. Adica sa nu faca doar un membru al juriului o preselectie si ceilalti nu. Se lasa loc de interpretare.
Apropo, se spunea despre domnul Lascu cateva postari mai inainte. Nu am putea sa incercam sa il cooptam in juriu in editiile viitoare ? Sunt sigur ca nimeni nu ar avea sa conteste ceva legat de dansul.
Alta idee, Am vazut la unele concursuri foto, ca nota finala este o medie ponderata, intre nota juriului si nota publicului (60 % juriu si 40 % public). Ma rog, tehnic, poate ar fi dificil cu centralizatul.
Cam astea sunt cateva idei. Daca imi mai vin o sa le prezint aici, incerc sa dau si eu o mana de ajutor organizatorilor.

Apropo, eu am fost unul dintre cei mai entuziasti la ideea unui juriu din afara. Am popularizat concursul pe toate caile. Insa, interesant este un lucru. Majoritatea raspunsurilor primite au fost cam asa: "Imi place sa fac poze, sa le impartasesc prietenilor, dar nu fac poze ca sa particip la concurs". Mie unul mi se pare un concurs de luat in serios. Cei care nu sunt de acord cu acest lucru...............pai cine ii forteaza sa participe ? :lol:
Sa mearga la concursurile de profesionisti :lol:

Diana a scris: Concursul prin tensiunile create, a fost și un prilej de a ne cunoaște mai bine. Nu numai la munte, când dai de greu, uite și în astfel de situații te cunoști mai in adânc

[/quote][/quote]
Da, Diana, ai dreptate, asa ne cunoastem mai bine :) Ieri a fost foarte frumos la petrecere :)

Cat, despre demoni, orgolii, "stimabili", organizarea clubului, aceste discutii nu sunt in tematica acestui topic. Cu mare placere putem deschide un nou topic :D

SARBATORI FERICITE !

• Nepermis: pentru a crea subiect nou.
  • Nepermis: pentru a răspunde.
  • Nepermis: pentru a adăuga atașamente.
  • Nepermis: să-ți editeze mesajele.

Biblioteca

Biblioteca Floarea de Colţ vă propune o colecţie de materiale informative având ca temă centrală muntele, natura, aventura, călătoriile, fotografia, etc. Adunate prin bunăvoinţa donatorilor cărţile sunt la dispoziţia membrilor clubului pentru a fi lecturate.

Cronica săptămânală

Amănunte despre turele săptămânale şi albumele foto aferente, activităti recente ale clubului consemnate în forum.

© 2021 Asociația Club Alpin Floarea de Colț București

CUI 36110772
RO64BTRLRONCRT0345072901, Banca Transilvania, Sucursala Victoria